Синер от коя планета си? Шампионски обрат и първа титла в Мелбърн! (СНИМКИ)

Пет сета решиха трофея на Australian Open

Яник Синер спечели първата си титла от Големия шлем. На финала в Мелбърн италианецът обърна от 0:2 Даниил Медведев - 3:6, 3:6, 6:4, 6:4, 6:3.

Снимка: БГНЕС

По-рано в турнира Синер записа една от най-големите победи в кариерата си, надделявайки над Новак Джокович на полуфинала. Световният №4 се представи на много високо ниво и напълно заслужено ликува с трофея на Australian Open.

Яник е първият италианец в историята, който игра за трофея в Мелбърн и сложи край на феноменалната серия на Джокович от 33 поредни победи в Австралия.

Двубоят започна много по-добре за Медведев, който с лекота спечели първите две части и изглеждаше много близо до първа титла в Мелбърн.

Вместо това обаче за втори път руснакът позволи да загуби финала на „Род Лейвър Арена“, водейки с 2-0, след като същото се случи и преди 2 години срещу Рафаел Надал.

Към края на втория сет Синер, двукратен победител от турнира Sofia Open (2020 и 2021 г.), започна да намира играта си като доказателството бе връщането на единия пробив при 1:5.

Оттам насетне със сигурност повлия и физическата умора на Медведев, който се превърна в тенисиста с най-много игрово време в рамките на турнир от Големия шлем в цялата Оупън ера. В третия и четвъртия сет Синер се наложи с пробиви в десетия гейм при 5:4.

Така финалът се превърна в четвъртия петсетов мач за съперника му в хода на турнира. В решителната част италианецът бе перфектен на сервис, а решителният пробив дойде в шестия гейм за 4:2 и той затвори двубоя с 6:3.

ФАКТФАЙЛ
* Синер е третият италиански тенисист в историята с титла от Големия шлем след Никола Пиетранджели и Адриано Паната.
* Той е и едва вторият под 23-годишна възраст, който печели Мейджър финал, след като губи с 0-2 сета. Другият такъв е Бьорн Борг на "Ролан Гарос" през 1974 г.
* Медведев е първият в Оупън ерата, който губи два финала в Шлема, след като води с 2-0.
* Общо 1 020 763 фенове са били по трибуните на първия турнир от Големия шлем за годината, което подобрява рекорда от 2023 г., когато статистиката показваше 839 192 души.