"Лъвиците" запазиха мястото си в Лигата на нациите

Волейнационалките оцеляха след успех срещу Полша

Женският национален отбор на България ще участва в Лигата на нациите и през следващия сезон! "Лъвиците" запазиха мястото си в престижния турнир, след като победиха Полша с 3:1 гейма (22:25, 25:13, 25:17, 25:22) в столичната "Арена Армеец".

Успехът е четвърти за селекцията на Лоренцо Мичели и остава България на 13-о място с актив от 12 точки. Така "лъвиците", които влязоха в Лигата на нациите, заменяйки изключената Русия, избегнаха участие в "чалъндж" турнира за застрашени от отпадане в края на месеца.

Полша завършва на 12-а позиция със същия актив, но и по-добри показатели.

Българките започнаха двубоя нервно и Полша поведе с 5:1. "Дружината" поддържаше аванс от 2-3 точки до самия край на откриващия гейм и го затвори при 25:22.

Последва светкавичен отговор от отбора ни, който стигна до 12:7 във втория гейм, доминираше и в крайна сметка даде само 13 точки на съперничките си.

Третият гейм бе равностоен до 4:4, след което "лъвиците" дръпнаха с 8:5. Те увеличиха преднината си до комфортното 21:15, за да осъществят обрат при 25:17.

България взе предимство и в четвъртата част, но полякините изравниха за 14:14. Националките излязоха напред с 19:17 и 22:18, преди да сложат точка на спора.

Най-резултатна днес стана Мария Йорданова с 22 точки, 15 добави Нася Димитрова, а с 11 се отчете Силвана Чаушева. За Полша над всички бе Оливия Рожански с 19.

Съставите

България: Лора Китипова, Силвана Чаушева, Мария Йорданова, Мирослава Паскова, Нася Димитрова, Мира Тодорова - Жана Тодорова-либеро

Полша: Алисия Грабка, Оливия Рожански, Мартина Чирнянска, Моника Федузио, Александра Грика, Агнешка Каколевска - Мария Стенцел-либеро (Йоанна Волош, Вероника Шлаговска, Зузана Горецка)