Левски пречупи Хебър за историческа Суперкупа

Петгеймова драма във финала

Исторически триумф за волейболния Левски! "Сините" спечелиха първата си Суперкупата на България, след като победиха Хебър с 3:2 (30:28, 25:22, 17:24, 23:25, 15:13) в зрелищен финал, игран в бургаската зала "Младост".

Така пазарджиклии бяха детронирани и не успяха да вдигнат трофея за четвърти път след 2019, 2021 и 2022 г.

Треньорът на столичани Николай Желязков направи само една промяна спрямо стартовия състав от успеха с 3:0 над шампиона Нефтохимик вчера - 16-годишният национал Симеон Николов замени Стоил Палев на поста разпределител.

Двата тима изиграха равностоен първи гейм, в който Левски се наложи драматично, въпреки че над всички бе Джулио Саби от Хебър. Италианецът завърши откриващата част с 12 точки. Той направи и серия от 7 на сервис, от които 4 аса.

Хебър поведе с 10:7 във втория гейм, но Левски осъществи обрат и играта продължи точка за точка до 20:20. Тогава Левски навлезе в серия от 3, преди да дръпне с 24:21. Столичани не се възползваха от първия си геймбол, обаче взеха своето благодарение на грешка от начален удар на ветерана Виктор Йосифов.

Третата част премина под диктовката на "тигрите". Хебър натрупа солиден аванс при 17:8. Левски намали изоставането си до 14:19 със сервиси на Владимир Гърков. Пазарджиклии все пак не допуснаха изненада до края и резултатът стана 1:2 гейма.

В четвъртия имаше куп обрати до 23:23, когато Хебър направи две поредни точки, за да вкара мача в тайбрек.

Левски владееше инициативата в петия гейм и водеше с 12:8, но допусна Хебър да изравни за 13:13. Тогава младият "син" тим стигна до мачбол, а ас на Гърков сложи точка на зрелищния спор, продължил около 2 часа и 45 минути.

Над всички във финала беше Венислав Антов от победителите с 32 точки.

Съставите

Хебър: Микеле Баранович, Джулио Саби, Розалин Пенчев, Якопо Масари, Виктор Йосифов, Николай Къртев - Теодор Салпаров-либеро (Добромир Димитров, Красимир Георгиев, Петър Каракашев-либеро, Тодор Вълчев, Християн Димитров, Илия Петков)

Левски: Симеон Николов, Венислав Антов, Алехандро Торо, Александър Къндев, Светослав Гоцев, Майкон Морейра - Дамян Колев-либеро (Владимир Гърков, Николай Стефанов, Стоил Палев, Кристиян Титрийски, Костадин Козелов)