Волейболистите обърнаха Канада в контрола

Предпоследна проверка за "лъвовете" преди световното

startphoto.bg

Мъжкият национален отбор на България по волейбол записа успех с 3:2 гейма (25:27, 25 21, 22:25, 25:13, 19:17) срещу Канада в приятелски мач, игран в столичната зала "Христо Ботев".

Контролата бе предпоследна за "трикольорите" преди започващото в петък световно първенство в Полша и Словения. Тимът на Николай Желязков показа характер, за да стигне до победата след обрат.

Утре "лъвовете" завършват подготовката си с втори двубой с "кленовите листа".

Снимка: startphoto.bg

Първият гейм подсказа колко равностоен ще бъде двубоят. Двата отбора си разменяха точки, а никой не можеше да вземе сериозен аванс. За първи път България поведе повече – 17:14, но не за дълго. Канадците възстановиха равенството. В края обаче българските волейболисти стигнаха до три геймбола при 24:21. Канадците отговориха със серия от точки и измъкнаха откриващата част с 27:25.

Вторият гейм не се различаваше особено. При 15:15 на началния удар застана Цветан Соколов. Шест пъти поред диагоналът стреля отлично и предизвика шест последователни точки за България. Така геймовете бяха изравнени след 25:21.

Като под индиго продължи и третата част. Отново с бърза размяна на успешни атаки. В средата Канада дръпна с четири точки и задържа аванса до края. При 20:24 българите спасиха два геймбола, но силите им стигнаха дотук. Канада поведе с 2:1 след 25:22.

Чак четвъртият гейм се разви по различен начин. Този път отлична серия от начални удари на Светослав Гоцев доведе до преднина 7:1. Резултатът набъбна до 11:3 и беше ясно, че се задава тайбрек. Четвъртият гейм приключи при 25:13 за домакините.

В петия гейм България поведе с 6:3, 9:5 и 12:8 точки. Възпитаниците на Николай Желязков се добраха до три мачбола при 14:11, но Канада спаси и трите. Гостите дори стигнаха до мачбол на свой ред при 16:15, но Александър Николов не позволи съперникът да триумфира в следващото разиграване. България отново получи мачбол при 17:16, само че и това не бе достатъчно. Двата отбора не позволяваха да загубят. Грешка в началния удар донесе пети мачбол за България. Този път изпълни Николов, грешка в атаката и България победи – 19:17.

Над всички в мача бе Цветан Соколов с 21 точки, а 17 за победата добави Александър Николов.