на живо

Да гледаш рекордите в очите! (ВИДЕО)

Ерик Ернандес се състезава със самия себе си от близо 30 години

 

Някои броят трофеи, други отчитат колко фланелки с опоненти са си разменили, а Ерик Ернандес от Куба брои...всяко докосване до топката.

Защото всяко едно повече може да означава нова грамота от "Гинес" и нов рекорд.

На 58, роден не толкова далеч от горещите футболни страсти в Южна Америка, както и на един хвърлей от Мексико - Ерик Ернандес, е притежател на множество рекорди за жонглиране с футболна топка.

Снимка: Facebook

Именно от страната на ацтеките е този, чието постижение кубинецът подобри – бившият футболист направи 13 985 докосвания, задминавайки постигнатите 11 901 на Ейбрахам Муньос от 2017-а.

 

Вече над 25 години Ерик прави всичко възможно, за да не пусне топката да докосне земята. И то не по очаквания и стандартен начин, както го правят децата, професионалните играчи и фрийстайлърите.

Снимка: Facebook

Както за всеки спорт, техниката е определяща за постижението: "Според мен най-бързо топката се контролира с глава. Когато вратът ми се умори, просто я свалям и правя 50-80 докосвания с крака. Никога повече от 80. След това отново я връщам горе и продължавам. Просто с крака всичко се случва много по-бавно."

Опити за рекорди той прави от вече 27 години: "Не ме е страх да сбъркам, мога да заявя, че съм единственият човек на планетата, който е направил най-много опити за рекорди на "Гинес" за контрол над топката. Правя това от 1997 г. насам, с по 3-4 рекорда на година."

През 2011 той успява да докосне футболна топка 187 пъти с глава за 30 секунди, поставяйки първото си постижение. Ернандес е автор на над 45 върхови постижения, сред които са и 351 удара на футболна топка с глава за една минута, както и най-дългото владеене на овала само с крака – 12:06.10 ч.

По-рано през годината поставя и рекорд от 3:07.28 ч. за контролиране на топка в седнало положение с тежести от 1,5 кг на краката си.

Снимка: Facebook

Както и на футболния терен, и тук - за спазването на правилата са необходими съдии.

"Нашето участие в подобни събития е важно, защото чрез него се потвърждава, че всичко за приемането на рекорда на Ерик е по правилата", споделя съдийката от ФИФА Ивет Сантиаго.