на живо

Не е България: Последната страна на света без национален отбор

Децата там гонят топката боси на бетонни игрища за баскетбол

 

През последните години световната карта е доста динамична. В този момент върху нея има точно 195 държави. И само една от тях не разполага с национален отбор по футбол.

И не, това не е някаква нескопосана метафора за трагичното състояние на така наречените български лъвове. Ние национален отбор си имаме, отделен въпрос е защо. 

Република Маршалови острови се намира в Микронезия - в Тихия океан, около екватора. Включва 1225 острова, образувани предимно от подводни вулкани. Държавата е популярна най-вече с това, че е площадка за ядрени тестове през 40-те и 50-те.

До миналата година там нямаше дори аматьорска лига по футбол. Нацията с доминирана от САЩ култура проявява съвсем слаб интерес към най-популярната игра. Логично, там липсват и терени.

 

И все пак Маршаловите острови се стремят да станат член на ФИФА, а един ден дори да участват на световно първенство. Заслугата е на трима британци, които са част от местната футболна федерация. Един от тях - Лойд Оуърс, организира първите тренировки това лято.

Догодина страната ще разполага с подходящ стадион, предстои и първи мач. Вероятно срещу някоя съседна островна държава.

"Когато започнахме през януари, тук нямаше нищо. Нито първенство, нито детски тренировки... Сега искаме да участваме в квалификациите за световно първенство и олимпийски игри", обяснява 34-годишният Оуърс, работил като скаут в третото ниво на английския футбол.

 

Донякъде е изненадващо, че Маршаловите острови с население 42 000 души няма национален отбор. На картата има много по-малки държави, които членуват във ФИФА. Съседните острови Тувалу с едва 12 000 жители са част от зона Океания. Дори Ватиканът със 760 граждани сформира отбор за международни приятелски мачове.

Маршаловите острови, кръстени на британския изследовател Джон Маршал (посетил отдалечената земя през 1788 г.), получават независимост от САЩ през 1986 г. Но Америка все още поддържа военна база на атола Куаджалейн с около 1000 служители и оказва голямо влияние върху изолираната нация. Затова не е чудно, че баскетболът и бейзболът са най-популярните спортове.

Тенденцията обаче се променя, откакто суперзвезди като Дейвид Бекъм и Лионел Меси повишиха популярността на сокъра в САЩ. През 2020 г. е основана и футболна федерация. Инициатор е син на нефтен работник.

Шем Ливай живее в столицата Маджуро и е президент на местната централа. Той се свързва съвсем случайно с Оуърс, който приема офертата за непълен работен ден като технически директор.

 

Скоро са назначени още двама британци - директорът по комуникациите Джъстин Уоли и търговският директор Мат Уеб. Те усърдно се заемат с търсенето на спонсори за проекта. Не ги отказва дори 46-часовото пътуване между двете страни. При това - ако няма закъснения на полетите. 

А резултатите са обещаващи - най-напред е създаден дизайн на екипа. А само за месец са продадени 400 фланелки в 40 различни държави в цял свят.

Местните деца гонят топката боси и на бетонови баскетболни площадки. А в новосформираната лига по футзал вече има 4 отбора.

Правителството се съгласява да включи футбола в часовете по физическо. А 23-ма местни учители получават специална квалификация.

Една от основните битки за местните хора е за пространство. Главният остров Маджуро е дълъг едва 30 километра. Промяната на климата също не помага, защото повечето острови са с пренебрежима надморска височина и с покачването на нивото на океаните голяма част от тях ще бъдат погълнати.

Поради тази причина първият стадион в страната се строи върху сметище. Многофункционалният комплекс, който включва и писта за лека атлетика, трябва да бъде открит през юли следващата година.

Освен че губи земя, страната се бори да задържи и населението си. Все повече млади хора се насочват към Австралия, Нова Зеландия и САЩ в търсене на работа и по-добро бъдеще.

В Америка живеят около 30 000 граждани на Маршаловите острови. Това означава потенциален набор от играчи сред емигрантите. Няколко студенти вече са изявили желание да облекат екипа на родината си.

За да стане член на ФИФА, страната се нуждае от установена и конкурентна местна лига. Лойд е убеден, че това е само въпрос на време.