Расистки скандал прекрати Нова Зеландия - Катар

Националният отбор на Нова Зеландия отказа да доиграе приятелския мач с Катар заради расизъм.

Тимът не излезе на терена за второто полувреме, след като според Нова Зеландия катарски играч е нарекъл защитника на "Ол Уайтс" Майкъл Боксъл с расов епитет.

Срещата се игра в понеделник вечер в Австрия.

Това беше и един от двата подобни инцидента в Австрия в понеделник, като футболната асоциация на Ирландия заяви, че отборът до 21 години е прекратил двубоя с олимпийския тим на Кувейт, след като кувейтски играч е използвал недопустим език.

Нова Зеландия водеше с 1:0 след гол на Марко Стаменич в 16-ата минута. Инцидентът е станал малко преди края на първата част. Съдията Мануел Шутенгрубер проведе дълъг разговор с капитана на Нова Зеландия Джо Бел и скоро след това даде сигнал за почивка.

Треньорът на Катар Карлош Кейрош също коментира инцидента. "Очевидно двама играчи си размениха думи и ние не знаем кой е бил първи, кой втори, това е само между тях."

"Играчите на Нова Зеландия решиха да подкрепят своя съотборник, ние също решихме да подкрепим нашия играч. Нека футболните власти да вземат решение за това, което се е случило тук."