на живо

Защо "Сърбия, Сърбия" и албанският орел са проблем? (ВИДЕО)

Четири държави са замесени в последния футболен скандал

 

Балканите - място, на което се срещат различни пътища, народи и истории. И една от най-турболентните зони, що се отнася до политическите отношения. 

Това неизбежно влияе на футболните пристрастия и скандирания. Видяхме го и вчера (15 ноември), когато мачът Румъния - Косово не завърши официално. Причината е, че домакините скандираха името на Сърбия, а гостите показваха символи на Албания. 

4 балкански държани, омешани в един скандал!

Снимка: bgnes

Защо всъщност такива скандирания са неприемливи и обидни?

 

Като начало Косово е най-младата страна в Европа. Тя е независима от тогавашна Югославия (от 2003 г. Сърбия и Черна гора, от 2006 г. само Сърбия) от 2008 г. насам, като не е призната от всички страни в света. 

Румъния, Испания, Словакия, Кипър, Украйна, Молдова, Грузия, Азербайджан, Сърбия, Беларус и Русия са страните в Европа, за които Косово не е самостоятелна държава. Част от тях са изградили дипломатически отношения с властта и признават документите, издадени от страната, но не и нейната независимост. 

Снимка: iStock

Самото отделяне на Косово като самостоятелна държава е дълъг, болезнен и кървав процес, започнал много преди въоръжените действия на Армията за освобождение на Косово през 1999 г. 

 

С Косово е свързан един от най-героичните моменти от историята на Сърбия - битката при Косово поле от 1389 г., когато сръбският герой Милош Обилич убива султан Мурад I.

По време на съществуването на Югославия областта Косово и Метохия получава автономен статут, както и другите 7 области във Федерацията - Сърбия, Хърватия, Черна Гора, Босна и Херцеговина, Словения, Македония и Войводина. От 70-те години тя фактически се самоуправлява. 

На територията на Косово живеят лица от албански и сръбски/югославски произход, като с годините албанците, считани за малцинство, започват да стават по-многобройни. През 80-те години на ХХ век започват протести на косоварите с албанско самосъзнание, които искат по-голяма автономия и дори присъединяване към съседна Албания. 

Това води до напрежение, стачки и дори полицейски своеволия. 

Един от ключовите моменти в историята на Косово е посещението на Слободан Милошевич през 1987 г. в Прищина. Тогава той все още прохожда в политическата си кариера, като обещава на сърбите в областта "Никой няма да посмее да ви посегне повече". 

Преди кървавите войни при разпада на Югославия, автономията на Косово (и на Войводина) е драстично намалена, а косовските албанци се чувстват дискриминирани и подемат редица стачки.