"Черната котка" Швеция отново мина път на националите (ВИДЕО)

"Тре конур" победи България с 3:0 в квалификация за Мондиал 2018

България загуби гостуването си на Швеция с 0:3 в световна квалификация от група А на зона Европа. Двубоят се игра пред близо 20 000 зрители на стадион "Френдс Арена" в столицата Стокхолм.

"Трикольорите" излязоха в подчертано дефанзивна постройка. В 7' пред шведите се откри отлична възможност да открият резултата, но ударът с глава на Ула Тойвонен беше спасен от Владислав Стоянов. Нападателят на домакините беше оставен непокрит - първият сигнал, че отбраната ни е колеблива.

"Тре конур" не спираше да атакува и в 23' Васил Божиков със сетни усилия изби топката, която преди това Маркус Берг бе успял да открадне.

Защитата ни продължи да се пропуква и в 39' Швеция поведе. Многоходова акция на скандинавците, тръгнала от фланга, завърши с гол на Ула Тойвонен - 1:0.

Четири минути по-късно "трикольорите" имаха златен шанс да изравнят. Ивелин Попов беше изведен на чиста позиция, но не успя да преодолее Олсен.

В ответната атака, с три подавания, шведите удвоиха преднината си... Автор на попадението стана Оскар Хийемарк. Така скандинавците си осигуриха комфортен аванс на почивката.

През второто полувреме съотношението на силите не се промени. В 55' и новата звезда на домакините Виктор Линдельоф се разписа. След центриране от корнер Ула Тойвонен свали към него и той от непосредствена близост не сбърка - 3:0.

Маркус Берг, Оскар Хилемарк след това пропуснаха възможности, а Ивелин Попов отново не уцели топката от 3 метра и пропусна втора чиста ситуация за България в 69'.

До края на мача шведите поне на три пъти можеха да стигнат до четвърти гол, но късметът покри българската селекция, а и вратарят Владислав Стоянов се намеси качествено.

Състави

Швеция: Робин Олсен, Виктор Линдельоф, Андреас Гранквист, Мартин Олсон (63- Лудвиг Аугустинусон), Маркус Берг (85- Джон Гуйдети), Ола Тойвонен, Джими Дурмаз, Емил Крафт, Оскар Хийемарк, Албин Екдал, Емил Форсберг (73- Оскар Вентд)

България: Владислав Стоянов, Страхил Попов, Александър Александров, Васил Божиков, Антон Недялков, Георги Костадинов (53- Михаил Александров), Симеон Славчев (89- Мартин Райнов), Светослав Дяков, Ивайло Чочев (72- Марселиньо), Георги Миланов, Ивелин Попов

Така Швеция няма поражение от България във вече 13 поредни мача. Освен това "лъвовете" са отбелязали само един гол във вратата на "Тре конур" в последните 23 години - този на Христо Стоичков при равенството 1:1 в световна квалификация.

Днес дори нямахме шанс да сложим край на тази суша, тъй като завършихме двубоя на "Френдс Арена" без точен удар към вратата на домакините.

След тазвечершната загуба България вече заема 4-тото място в група А с актив от 3 точки. Първата позиция делят Швеция и Франция с по 7.

Днес "петлите" спечелиха гостуването си на Холандия с 1:0. В другата среща 5-ият и 6-ият - Беларус и Люксембург завършиха наравно 1:1.