на живо

Как Везенков едва не напусна Олимпиакос

Саша преживя един от най-трудните периоди в кариерата си преди три години

 

Утре Александър Везенков ще изведе своя Олимпиакос във финала на Евролигата. Една стъпка до голяма мечта. Един съперник и името му ще грее със златни букви в историята.

BasketNews е поредната медия, отделила внимание за невероятната история на българския исполин.

Ето какво пише Донатас Урбонас

"Не много отдавна той наблюдаваше най-добрите баскетболисти от страни от най-големите арени в Евролигата, опитвайки се да реши пъзела на кариерата си.

Снимка: Reuters

Три години по-късно легенди стават на крака и го аплодират, а всички прожекторите са насочени към него.

Александър Везенков никога не е играл, за да бъде център на внимание. Напротив, стилът му на игра улесняваше неговите съотборници, помагайки им да изпъкнат.

Но дойде моментът, когато огромната му работа се отплати и цяла Европа призна уникалния му набор от умения.

Но малцина помнят, че Саша преживя един от най-трудните периоди в кариерата си преди три години.

Снимка: Reuters

Онзи списък на Олимпиакос сега звучи впечатляващо. Кевин Пънтър, Уейд Болдуин и Василис Спанулис в задно поле, а напред - Милутинов, Принтезис, Рубит и Везенков.

 

В първите 15 мача от редовния сезон на Евролигата "червено-белите" отбелязаха 6 победи и 9 загуби. Ръководството на клуба от Пирея вече се готвеше да наеме третия си треньор за пет месеца.

Настоящият MVP на Евролигата, който е на прага да се присъедини към Сакраменто Кингс, играеше средно по 9 минути и отбелязваше по 3,7 точки на мач.

 

Това беше първият сезон, когато тимът се оттегли от гръцкото първенство и баскетболистите имаха само по един мач на седмица в турнира на богатите.

Такова темпо беше истинско мъчение за играчите от пейката. Играчи като Саша.

"Беше тежко, честно казано", откровен е пред BasketNews крилото. "Това беше труден момент за отбора. Две-три години не бяхме в Топ 8. Последните ми шест месеца също не бяха добри. Опитах се да намеря отбор, в който да мога да играя и да покажа това, което исках и можех.

 

Чудех се какво да правя - дали да остана или да напусна, за да отида на по-ниско ниво, но да играя. Имах нужда от минути и увереност. Ако трябва да съм честен, не бях щастлив", разкрива Везенков.

Снимка: Reuters

На неговата позиция играят изключително продуктивният Георгиос Принтезис, Зак ЛеДей, а година по-късно и Огъстин Рубит.

"Саша беше започнал да се изморява психически, защото работеше упорито нон-стоп", спомня си неговият агент Тим ​​Лоцос пред BasketNews. "Въпреки че бе най-младият MVP в гръцката лига, нямаше голям напредък през следващите две години и половина."

Снимка: Reuters

Когато Йоргос Барцокас се завърна в Пирея през януари 2020 г. и стана третият селекционер след Дейвид Блат и Кестутис Кемзура, той знаеше, че Везенков може да напусне.

"Той беше готов да премине в друг отбор, за да покаже потенциала си. Обмисляше го", потвърди Барцокас. "Някои хора от моя щаб също мислеха, че може би за Саша е по-добре да отиде някъде другаде."

Имаше един отбор, който беше много нетърпелив да привлече Везенков - Тенерифе.

 

Това бяха напрегнати дни в живота на Везенков.

"Знаете ли какво? Прочетох някъде, че най-тъмно е точно преди зазоряване. Мисля, че трябва да бъде малко по-търпелив и да остане!", спомня си агентът му.

Първата промяна дойде с пристигането на Барцокас.

"Саша се вписва отлично в моята баскетболна философия. Той не прекалява с дрибъла преди да стреля. Може да играе за отбора."

Промяната беше вдъхновена и от самия баскетболист.

"Единственото, което можех да направя, беше никога да не се отказвам, а да се опитам да се справя", спомня си най-мрачния си момент българският национал.

Българинът продължава да работи здраво в залата, а Барцокас започна да му дава повече минути - 14 точки срещу Барселона, 19 срещу Валенсия и 20 срещу Байерн, включително пет тройки, го вкарват в титулярния състав.

В последните 13 мача от сезона, преди коронавирус пандемията да го прекъсне, игровото му време се увеличи до 18 минути, ефективността му се покачи до 10,4 точки и 2,8 борби на мач.

"Мисля, че точката на промяна беше доверието, което ми даде Барцокас и работата през лятото. Две лета хвърлих много пот. Така се появиха резултатите", обяснява най-добрият баскетболист в Европа в момента.

Когато целият свят спря заради COVID-19, Везенков се затвори за четири месеца в зала в Ботевград. Помагат му местни треньори и баща му - бившият баскетболист Сашо Везенков.

Крилото се посвещава на това да подобри слабостите си и да шлифова силните си страни от май до август.

Снимка: Reuters

Изтощителните тренировки по лека атлетика допълваха тези край коша.