Само преди дни Силвия Аздреева стана първата българска жена, успяла да стигне до К2. След като преди по-малко от година тя качи Еверест (8848 метра) и Лхотце (8516 метра), сега стъпи и на К2 - вторият най-висок връх на планетата - 8611 метра.
Както и при миналогодишната си експедиция, когато стана втората българка, качила Еверест, Аздреева и сега бе част от група, водена от Нирмал Пурджа.
Еуфорията от масовото изкачване на К2 остави в сянка един трагичен инцидент под върха – смъртта на пакистанския шерп Мохамед Хасан.
"Срамът от K2 предизвиква ужас. На 27 юли шерп пада, а следващите го алпинисти просто го оставят в снега по безмилостния си път към върха. Хасан загина, докато десетки алпинисти минаваха покрай тялото му", започва материал на немския Bild. За случая първи съобщи австрийският вестник Der Standard.
От тежките обвинения се защити очевидец, станал свидетел на драмата около Хасан. Българката Силвия Аздреева е сред алпинистите, които продължиха да се изкачват въпреки инцидента, пишат в Германия.
Самата тя коментира пред платформата Explorersweb: "Няма кой да те спаси толкова бързо, трябва да чакаш с дни."
На 30 юли тя написа във Facebook: "Човек загина пред очите ми, в единия момент беше жив, а на връщане трябваше да прескочим трупа му на ледения ръб, по който минаваме… Не, на К2 няма кой да те спаси бързо...няма да споменавам с подробности останалите мъртви тела по пътя. Опашка от алпинисти, много от които толкова бавни, че ги изчаквахме с часове, както и мнозината, които се отказаха и се върнаха".
Друг алпинист - Лакпа Шерпа също говори пред Explorersweb. "Няма спасителен екип на К2. Загиналият също беше предупреден. Още преди инцидента, няколко шерпи от екипа му казаха няколко пъти, че трябва да се върне, защото екипировката и облеклото му са много зле. Но той го пренебрегна и последва групата".
30-годишният австриец Вилхелм Щайндeл остро разкритикува поведението на останалите алпинисти. "Третираха го като второкласен човек. Ако беше западняк, веднага щяха да го спасят. Никой не се чувстваше отговорен за него", цитиран е той от Bild.
Щайндел, който е стъпвал на Еверест, Монблан и Матерхорн, смята, че е възможно Хасан да е бил изведен от зоната на смъртта от трима или четирима помощници. Но никой не е успял да започне спасителна операция. "Те просто не знаеха как. Първоначално пострадалият висеше с главата надолу на въже близо 45 минути... Умря нещастно".
И легендата на алпинизма Райнхолд Меснер не спести критики относно поведението на много алпинисти днес. Пред австрийската частна телевизия Puls 24 той каза, че всички искат само да стигнат до върха.
"Бедствие като това с Мохамад Хасан не е обичайно, но се случва често. Това е свързано с факта, че в големите планини няма алпинизъм, а туризъм. Допреди няколко десетилетия в планината имаше голяма солидарност. Това вече не е така", до болка откровен е Меснер.
Ето и пример - Докато Хасан се бори за живота си, норвежката Кристин Харила отпразнува нов планински рекорд на върха: Харила изкачи всичките 14-осемхилядника само за 92 дни.
Тя счупи предишното постижение от 189 дни, поставено от непалеца Нирмал Пурджа през 2019 г.
Мислите на Вилхелм Щайндел продължават да са със семейството на жертвата: той оставя майка с диабет, жена и три деца, на които сега целта е да се даде възможност за образование с кампания за набиране на средства в платформата GoFundMe.
А снимката показва пострадалия Мохамад под К2. Над 50 алпинисти се изкачиха над умиращото му тяло...