Евро 2024: Ще слушаме God Save the King и на финала! (ГАЛЕРИЯ)

Англия и Испания ще играят за титлата на Евро 2024

Испания - Англия е финалът на Евро 2024. В неделя, 14 юли, на "Олимпиащадион" в Берлин един от двата гранда ще стъпи на покрива на Стария континент.

Тимът на Гарет Саугейт стигна до пълен обрат и победи с 2:1 Нидерландия. Влезлият като резерва Оли Уоткинс накара Англия да мечтае, след като реализира в добавеното време на мача след асистенция на друга резерва - Коул Палмър.

"Лалетата" първи натиснаха спусъка. Шави Симонс откри резултата със страхотен гол в 7'. Той отне топката на Деклан Райс и се разписа със силен удар от 21 метра.

11 по-късно Хари Кейн изравни за "Трите лъва" от дузпа, дадена след намесата на VAR за нарушение срещу него на Дензел Дъмфрис. Голът бе седми за аса на Байерн Мюнхен на европейски първенства. Той изравни по този показател Алън Шиърър.

Редно е да отбележим, че футболистите на Англия са вкарали всяка от 13-те дузпи, отсъдени в тяхна полза от световното първенство през 2022 г.

View this post on Instagram

A post shared by BBC SPORT (@bbcsport)

Натискът на британците се усили. В 21' Коби Мейну стреля, но Дъмфрис изби от голлинията. 10 минути по-късно Фоудън опита да повтори фамозния гол на Ламин Ямал срещу Франция, но ударът му нацели гредата.

В предходната атака Дамфрис засече центриране от корнер, но топката се удари в горната греда.

На трибуните на "Сигнал Идуна Парк" бе и футболната ни легенда Христо Стоичков. Точно 30 години след знаменателната победа на България на световното в САЩ над тогавашния световен шампион Германия с 2:1 "Златните топки" Христо Стоичков и Лотар Матеус отново се намериха на един и същи стадион.

"30 години по-късно отново заедно! Не като съперници на терена, а като колеги коментатори! Чакаме шоуто Англия - Нидерландия!", написа във Facebook Ицо.

Първата по-голяма опасност през второто полувреме бе на сметката на "лалетата". В 64' минута Джоуи Феерман центрира на втора греда, където Върджил ван Дайк, който на 8 юли навърши 33 години, засече с крак, но Джордан Пикфорд демонстрира феноменален рефлекс и отрази. Последва корнер, като топката бе центрира към Дъмфрис, чийто удар с глава премина над напречната греда.