Има мачове, които не се забравят. В пантеона на световния футбол е и Германия - Унгария, финалът на световното първенство през 1954 г. в Швейцария - два отбора, които се срещат отново 70 години по-късно. Онзи 4 юли в Берн промени футбола завинаги.
Германия печели първата си голяма титла, а Унгария е опустошена.
"Всички аспекти на този двубой са разисквани многократно – от дъждовното време, през ненапълно възстановения Пушкаш, та чак до отменения унгарски гол в края. От германска гледна точка обаче ще се помни най-вече радиокоментарът на Херберт Цимерман и попаденията на Макс Морлок и Хелмут Ран, които неутрализират ранната преднина, която маджарите взимат чрез Пушкаш и Золтан Цибор. Истинските дискусии настъпват, когато работникът по поддръжка Валтер Брьониман намира в отводнителната система на немската съблекалня празни ампули.
Направеното години по-късно разкритие не впечатлява лекаря на Бундестима Франц Логан, който веднага отговаря: „Поставяхме на играчите инжекции с глюкоза и Витамин С“.
Разразилата се няколко месеца след финала жълтеница сред немските национали обаче отваря вратата на множество догадки за това какви точно субстанции са приемали героите от Берн", пише историкът и журналист Теодор Борисов.
Фриц Валтер, парашутист от Втората световна война, пленен и избягал от Сибир, вдига трофея като немски капитан. Страната му е възвърнала престижа и честта си, опетнена от нацистите. Оттогава дъждовните дни станаха известни в Германия като "дни на Фриц Валтер".
Франц Бекенбауер, легенда на немския и световния футбол, който почина в началото на януари тази година на 78 г., описва Валтер по следния начин:
"Той беше най-важният германски футболист на века. След Берн Германия влезе във футболния елит и никога не е изпадала оттам.
В книгата "Puskas sobre Puskas" се връща към това разочарование: "Заслужавахме го. Допуснахме два нелепи гола и ги оставихме да се върнат в мача. Страната изглеждаше като погребение - полиция и военните ни казаха да не излизаме от къщите си няколко дни."
Такъв специален мач роди и легенди. Една от тях гласи, че германците са издържали по-добре на калта и под дъжда, защото Адолф Даслер, основател на Adidas, е подготвил специални шипове за бутонките, които се сменят на полувремето. Друга от тях вече я споменахме - играчите на Бундестима са били допингирали с непознати дотогава вещества.
Светът на киното не похаби толкова много материал. Немски филм, "Чудото от Берн" (2003), увековечи подвига на Германия. Унгария вече никога не беше същата на терена. 70 години по-късно "маджарите" търсят малкото чудо на Щутгарт.