Олимпийските игри в Париж се превърнаха в един от големите поводи за радост у нас. До момента България има 3 титли (Семен Новиков и Магомед Рамазанов в борбата, Карлос Насар във вдигането на тежести), един сребърен (Боряна Калейн в художествената гимнастика) и три бронзови (Божидар Андреев във днигането на тежести, Кимия Ализаде в таекуондото и Хавиер Ибаниес в бокса) медала.
Тези успехи обаче едва ли ще решат проблемите на родния спорт. Това е мнението на спортните журналисти Миляна Велева и Камен Алипиев - Кедъра. Те бяха гости в предаването "Тази събота и неделя".
"Много е хубаво, когато приключат олимпийските игри, да изтрезнеем от тази радост и да видим, че спортът в България не се движи добре, независимо от успехите в последните 48 часа. Трябва да се мисли за стратегия, за държавна политика, за да се говори за планирани успехи, а не да се радваме на неща, които се случват от нищото", заяви Алипиев и добави:
"Има много сериозна нужда се се вгледаме в българската спортна система. На практика в България тя не съществува от десетилетия. Това е идиотското! Всички много ще се радват, сумати спортни чиновници ще натрупат на гърба си адски много активи и от понеделник, когато завършат олимпийските игри, нещата ще бъдат същите. Имаме нужда от много сериозно вглеждане какво трябва да се прави в българския спорт, да се опитаме да задвижим тази система. Имаме нужда наистина да започнем да работим целенасочено".
Една от най-дискутираните теми у нас е натурализирането на спортисти. Семен Новиков е украинец, Магомед Рамазанов е от Дагестан, Кимия Ализаде е от Иран, а Хавиер Ибаниес - от Куба.
Светът е различен и толерантността и емпатията трябва да бъдат на преден план. Какво по-голямо удоволствие от това да имаш под своя флаг хора, които са дошли от Украйна, от Дагестан, Кимия Ализаде, която е символ на дискриминацията срещу жените и затова миналите олимпийски игри беше в Отбора на бежанците. И едно прекрасно момче от ромски произход, какъвто е Божидар Андреев. Той е един от най-големите герои на тези игри със суперизстрадания си медал. Неговият треньор е Пламен Братойчев, който помага и на Карлос Насар. Божката работеше в магазини, спеше в залата и в крайна сметка стигна до този успех. За мен това е чудесно", каза Алипиев.
"За мен е позитивно, че на тези олимпийски игри имахме медалисти, които са родени в България, в Иран, Куба, Русия и Украйна. Това е нещо уникално! Много мои приятели казват "Не сме гледали толкова спорт от 1994 г.". Можем да направим един паралел с политиката и спорта", добави Велева.
На дневен ред след олимпийските игри ще бъде и въпросът кой трябва да бъде Спортист на годината.