Григор Димитров - Рафаел Надал 3:6, 7:5, 6:7(5), 7:6(4), 4:6 НА ЖИВО

Проследете с нас двубоя за място на финала в Мелбърн

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров се изправя срещу бившия номер 1 в света Рафаел Надал за място на финала на Откритото първенство на Австралия.

Българинът не срещна особени проблеми в достигането на тази фаза на първия за годината турнир от Големия шлем. След страхотното начало на сезона и титлата в Бризбейн, Димитров показа, че се намира в изключителна форма и в Мелбърн, като по пътя към топ 4 победи австралиеца Крис О'Конъл, корееца Хьон Чун, французина Ришар Гаске, сензацията Денис Истомин и световния номер 11 Давид Гофен.

Испанският Матадор се справи последователно с Флориан Майер (Германия), Маркос Багдатис (Кипър), Александър Зверев (Германия), Гаел Монфис (Франция) и канадеца Милош Раонич.

Рафаел Надал е 14-кратен носител на титли от Големия шлем, но само веднъж, през 2009 г., печели трофея от "Аустрелиън Оупън".

Гришо и Рафа  са се изправяли 8 пъти помежду си. Краля на клея има 7 победи, включително и тази на четвъртфинал през 2014 г. в Мелбърн, което до сега беше най-доброто представяне на българина. Димитров обаче спечели последния мач между двамата - в Пекин през 2016 г.

Победителят от този полуфинал ще се изправи срещу Роджър Федерер, който записа успех с 3:2 сета над сънародника си Стан Вавринка.

Следете развитието на мача тук:

Първи сет

0:1 - Оспорван първи гейм, в който Григор получи две възможности за пробив. Надал се измъкна и повежда

1:1 - Перфектен сервис на Димитров и гейм на 0

1:2 - Испанецът започна да демонстрира някои от най-добрите си удари и отново е напред в резултата

1:3 - ПРОБИВ! Българинът бе колеблив при началните си удари и позволи на Надал да увеличи аванса си

1:0 - Българинът започва уверено втората част

1:1 - Хасковлията затрудни Надал, но испанецът отново показа повече класа в ключовите разигравания

2:1 - Григор повежда след 40:30

3:1 - ПРОБИВ НА 0! Димитров не даде никакви шансове на Надал

4:1 - Гришо затвърждава пробива и е само на два гейма от изравняване на резултата

4:2 - Бившият номер 1 отново изпита трудност в сервис гейма си, но се измъкна

4:3 - ПРОБИВ! Надал връща брейка и ще сервира за изравняване на геймовете във втория сет

5:3 - ПРОБИВ след двойна грешка на Рафа! Гришо ще сервира за спечелване на сета

5:4 - ПРОБИВ! Надал отново намалява изоставането си

5:5 - Епичен гейм. Гришо получи няколко възможности за пробив, но не се възползва.

6:5 - Българинът отново излиза напред в резултата

7:5 - ПРОБИВ И СЕТ ЗА ГРИГОР - 1:1. Мачът започва отначало

Трети сет

1:0 - Григор повежда след гейм на 0

1:1 - Надал изравнява

2:1 - Димитров измъкна гейма след изоставането от 15:40

2:2 - Рафа пласира няколко изключителни удара, за да изравни геймовете в третата част

2:3 - ПРОБИВ! Надал измъква подаването на Гришо

3:3 - ПРОБИВ! Димитров веднага връща брейка и не позволява на Матадора да се откъсне напред в резултата

2:2 - Мачът все още не е свършил и Димитров го показва с всеки следващ удар

2:3 - Труден сервис гейм за Надал, който отново се измъква след страхотен удар по диагонала

3:3 - Въпреки че Надал стига до всяка топка, Гришо не се отказва от борбата за всяка една точка

3:4 - Двубоят е изключително равностоен. Българинът се опитва да затрудни максимално Надал, който днес определено има ден

4:4 - Димитров печели подаването си с 40:15

4:5 - Григор ще сервира с нови топки за оставане в мача

5:5 - 15-и ас за българина и гейм на 0

5:6 - Рафа е само на гейм от класиране на финал

6:6 - Както третият, така и четвъртият сет ще се реши с тайбрек

7:6(4) - СЕТ ЗА ГРИГОР! РЕЗУЛТАТЪТ Е ИЗРАВНЕН!

Пети сет

1:0 - Димитров успя да поведе, отразявайки няколко възможности за пробив на испанеца

1:1 - Надал се спаси в още един труден сервис гейм

2:1 - Перфектен Григор и лек аванс в резултата

2:2 - Този път Рафа спечели подаването си сравнително по-лесно

3:2 - Димитров отрази възможност за брейк на Матадора

3:3 - Гейм на 0 за бившия номер 1

4:3 - Григор успя да се измъкне от неприятна ситуация и отново е напред в резултата

4:4 - Надал се върна в гейма след изоставане от 15:40

4:5 - ПРОБИВ! Рафа проби Гришо във възможно най-лошия момент и сега ще сервира за спечелването на мача

4:6 ПОБЕДА ЗА РАФАЕЛ НАДАЛ С 3:2 СЕТА