Италия и Полша с победи в дербитата на Световната купа

"Дружина Полска" отпразнува юбилей с бой над САЩ

FIVB

Днес се изиграха два от най-интересните мачове от волейболния турнир Световна лига, който се провежда в Япония. Италия победи олимпийския шампион Русия с 3:0, а световните първенци Полша се наложиха над САЩ с 3:1.

Снимка: FIVB

Отборът на „Сборная” успя да затрудни „адзурите” само във втория гейм, завършил 26:24. В останалите части Италия стигна до успеха на 15 и 18 точки. Най-резултатен в срещата бе италианецът от руски произход Иван Зайцев с 20 точки. Натурализираният кубинец Османи Хуанторена добави още 10. За Русия 218-сантиметровият гигант Дмитрий Мусерски завърши с 12. След мача руският треньор Владимир Алекно изказа остра критика за началния час на срещата – 10:30 сутринта японско време, но категорично заяви, че не той е основната причина за загубата.

Точно година след като спечели Световното първенство, Полша изнесе нов волейболен спектакъл за зрителите в Токио. „Дружина Полска” даде само гейм на прекия си противник за първото място в класирането - САЩ. Най-добър играч в мача стана 21-годишният център Матеуш Биенек, който заби 4 аса в американското поле в ключов момент от срещата.

В другите мачове от днес Египет победи Тунис с 3:2, а Канада, Аржентина и Австралия постигнаха чисти победи съответно над Венецуела, Япония и Иран.

Във временното класиране Полша е едноличен лидер с 26 точки. САЩ и Италия имат две по-малко, а Русия е четвърта с 21. До края на турнира остават още 2 кръга, а отборите, завършили на първите две места ще си осигурят квоти за Олимпийските игри в Рио де Жанейро догодина.