Фуркад изравни рекорд на Магдалена Фосберг. Анев е 27-и в масовия старт

Самоковецът с най-предно класиране от българите за Световната купа

Французинът Мартен Фуркад беше най-бърз в масовия старт от Световната купа по биатлон в Контиолахти (Норвегия).
Той финишира за 37:32.2 минути, след като не допусна грешка при четирите си стрелби, с което записа 63-а победа в кариерата си.

С днешния си успех французинът изравни рекорда на Магдалена Форсберг (Швеция) от 2000/2001 с 14 победи в рамките на един сезон за Световната купа по биатлон. Освен това той спечели всички индивидуални отличия, а със спечелването на Големия кристален глобус за шести път изравни постижението на Оле Ейнар Бьорндален.

Втори в масовия старт на 17.4 секунди завърши латвиецът Андрейс Расторгуевс, който допусна две грешки при стрелбата. Това е най-добрият му резултат за Световната купа и първи подиум в кариерата.

Трети на 32.4 секунди финишира Зимон Едер (Австрия) с един пропуск.

Българинът Красимир Анев свали 17 от 20 мишени и се нареди 27-и с изоставане от 3:28.0 минути.

С успеха в последния старт от сезона Фуркад спечели и малката Световна купа в дисциплината масов старт с 248 точки, като изпревари със 17 точки световния шампион Зимон Шемп (Германия), който днес завърши на разочароващото 20-о място на 1:28.5 минута след три пропуска при стрелбата.

Фуркад завърши кампанията с 1322 точки, следван от Антон Шипулин (Русия) с 918 точки и Йоханес Тингес Бьо (Норвегия) с 812 точки.

Анев е най-напред от българите с 26-ото място с 363 точки. Владимир Илиев е 32-и с 309 точки, Антони Синапов се нареди 70-и с 38 точки, а Димитър Герджиков е на 100-а позиция с 5 точки.