Късен гол донесе първи европейски трофей за Уест Хем от 1965 г. (ВИДЕО)

„Чуковете“ спечелиха второто издание на Лигата на конференциите

Триумф за Уест Хем във второто издание на Лигата на конференциите! "Чуковете" победиха с 2:1 Фиорентина във финала, който се игра на Еден Арена в чешката столица Прага.

Това е първи европейски трофей за Уест Хем от 1965 г. насам, когато тимът се наложи с 2:0 над Мюнхен 1860.

Тази вечер Уест Хем поведе в 62' след гол от дузпа на Саид Бенрама. Сред отборите от Висшата лига само Манчестър Сити има повече реализирани наказателни удари във всички турнири през настоящата кампания. "Гражданите" са с 14, следвани от Уест Хем с 12.

"Виолетовите" обаче възстановиха равенството 5 минути по-късно чрез Джакомо Бонавентура. Със своите 33 години и 289 дни той стана най-възрастният италианец, разписвал се в европейски финал от 2005 г. насам. Тогава 36-годишният Паоло Малдини беше точен за Милан срещу Ливърпул в битката за Шампионската лига.

В герой за лондончани се превърна Джаръд Боуен, който беше изведен отлично от Лукас Пакета и преодоля вратаря Пиетро Терачано в последната минута от редовното време.

Така фланговият футболист стана първият англичанин с победен гол във финал на евротурнир от 1994 г., когато Алън Смит бележи за Арсенал срещу Парма за Купата на носителите на национални купи (КНК).

Любопитното е, че всички 3 попадения, сложили точка на спора в 90' на европейски финал, са за английски отбори, като Уест Хем се нареди до Манчестър Юнайтед (1999 г. срещу Байерн Мюнхен в Шампионската лига) и Челси (2013 г. срещу Бенфика в Лига Европа).

Спечелената днес купа е първа в 25-годишната мениджърска кариера на Дейвид Мойс. Британски треньор не бе извеждал тима си до европейски трофей от 2008 г., когато това постигна легендата Сър Алекс Фъргюсън с Манчестър Юнайтед в Шампионската лига.