на живо

Сърбите се обидиха! Искат да напускат европейското! (ВИДЕО)

Заради мача Хърватия - Албания и възгласите на феновете

 

Футболният тим на Сърбия заплаши, че ще прекрати участието си на европейското първенство по футбол! 

Това заяви генералният секретар на Сръбския футболен съюз Йован Шурбатович. Причината са неприятни възгласи, чути по време на мача между Хърватия и Албания, завършил 2:2. Тогава албанските фенове викаха "Убий сърбина!", а хърватските привърженици им отговаряха със "Сърби на върби!" (б.а. - възгласът е заимстван от поема на Марко Натлачен през Първата световна война, но се популяризира през Втората от нацистката власт в Хърватия)

От сръбската федерация са категорични, че двата тима трябва да бъдат наказани възможно най-строго, или "плавите" се прибират вкъщи. 

"Готови сме да се оттеглим от европейското, ако УЕФА не вземе сериозни мерки! Не искаме да участваме в това нещо! Ние в Сърбия сме възпитани хора! Нека феновете подкрепят футболистите си, а не провокират съперниците. Искаме строги наказания за феновете, които изговаряха тези скандални неща", заяви Шурбатович.

Снимка: Reuters

 

Сърбия загуби първия си мач от европейското, отстъпвайки с 0:1 на фаворита Англия. Днес (20 юни) им предстои среща със Словения. 

Футболната федерация на Сърбия вече беше наказана да плати глоба от 14 500 евро заради хвърлени предмети на терена и провокативно поведение на феновете. От УЕФА смятат възгласа "Косово е Сърбия!" за неприемлив. 

Снимка: Reuters

 

Албания отнесе солидна глоба от 37 375 евро заради подобни действия на феновете по време на мача с Италия.

Снимка: Reuters

А Хърватите са глобени с 87 875 евро най-вече заради хвърлени чаши и бутилки по време на първия им мач срещу Испания, в който загубиха с 0:3. 

От Футболната федерация на Сърбия искат наказание и за един от футболистите на Албания. След равенството 2:2 с Хърватия Мирлинд Даку взе мегафона на феновете и скандираше анти сръбски и анти македонски възгласи. 

Сърбите, хърватите и албанците преминаха през няколко въоръжени конфликта в края на ХХ век след разпада на Югославия - първо на територията на Хърватия и Босна и Херцеговина, а след това при откъсването на Косово, където местните революционери бяха подпомагани именно от Албания.