Какво ви идва на ум, когато чуете Dear Esther? В света на гейминг индустрията, това може да означава само едно: приключенската игра - дело на английския производител The Chinese Room.
Играта се появи на бял свят през 2008 г. като модификация за популярния Half-Life 2. През 2012-а получи и търговско издание, а през 2017-а дойде чисто новата ѝ версия, наречена Landmark Edition.
Преди да говорим за Dear Esther обаче, нека направим същото и за Mod манията, която буквално наводни интернет, започвайки от средата на новото хилядолетие.
Какво е това Mod?
Mod е съкращение от модификация. Може да бъде промяна на всяка част от играта. Промяната може да бъде свързана с нейното звучене, с начина, по който се играе, или чисто и просто с нейния външен вид. Тези модове се създават не от самите автори на играта, а от нейните фенове. А същите модове се качват безплатно в интернет.
Модингът се заражда още в края на 90-те, в добрите стари дни на Doom. Дните на компютри с размер на автомобилен двигател. Известни видеоигри като Counter Strike и Team Fortress например стартираха именно като модове.
Кому е нужен този Mod? Обяснение има: мнозина модифицират игри просто, за да подобрят основните им функции и за да премахнат някои несъвършенства.
Разбира се, като всяко нещо, и Mod манията има своите критици. Основната критика е, че зад този тип подобрения стоят хора с ограничен опит и ресурси, които намират пряк път да пробият в гейминг индустрията. Факт е, че, когато имаш готов продукт, той ти служи като шаблон. Виждаш какво е произведено от оригиналните създатели и това ти дава шанс да се учиш.
Освен, че е добър начин да разбереш нещо ново (също така да оцениш целия труд зад играта), модингът ти дава шанс и да експериментираш. Да кажем, че играеш Half-Life 2, но ти се иска да промениш историята, или света, или пък да смениш музиката с албум на Prodigy.
С модинг, всичко това е възможно!
И така, нека се върнем на Dear Esther. Оригиналът на играта е произведен в Source, същият софтуер, използван за научнофантастичния шутър от първо лице Half-Life 2 и вампирския RPG Vampire The Masquerade: Bloodlines. Landmark Edition е направено в Unity софтуер. Unity е известен, защото е много адаптивен: подходящ е както за опитни програмисти, така и за начинаещи.
Half-Life 2 имаше интересни оръжия, фантастичен саундтрак и часове стреляне, но също така имаше и дълбока история. Half-Life 2 успява тихичко и ефикасно да те дръпне в кошмарна антиутопия. А пък Dear Esther премахна всички битки и мобилност, но запази идеята да създава уникален свят без да се налага да използва евтини номера.
Всички версии на Dear Esther се въртят около минималистичен геймплей. Изследвате изоставен остров в Шотландия. Историята е представена чрез аудио фрагменти, където мъж рецитира писмо до мъртвата си съпруга. Колкото повече играчът напредва, толкова повече историята придобива повече смисъл. Кратка игра, но изискваща внимание.
Не, сериозно. Играта ще отнеме час, от старт до край!
Това, което прави Dear Esther толкова различна от масовите игри, е педантичният фокус върху историята. Играта премахва всички други видове ангажиране като врагове и битки и принуждава играчът да мисли за разказа. Играта е базирана около лимитирана идея и нетрадиционен геймплей. Играта наистина се опитва да симулира идеята, че това е истински живот.
Озвучаването е добро и аудио фрагментите включват тежка степен на образност и поетични качества. Така се създават специфични емоции, много мистерия и тъга.
Аудио фрагментите не само разкриват историята и героите, но и действат като фон за коментари по теми като загуба, скръб, любов и смърт. Разказът е подкрепен от невероятния саундтрак на композитора Джесика Къри. Музиката свързва човешкия елемент на играта с хитър микс от пиано и вокали.
В тази игра има само един път. Много подробен път, изработен с любов и грижа. Вие определяте къде трябва да отидете въз основа на забележителности, като обекти в далечината, знаци по стените или просто, докато следвате пътеката.
Dear Esther си е като трилър. Вие сте сами на този изоставен остров с толкова много въпроси, които се въртят в главата ви. И най-важното: нямате представа какво ви чака. Аудиото на играта, от вятъра, който брули храстите, до вълните, които се блъскат в ръждясал кораб, е адски хубаво. От време на време се чувствате изолиран, даже изоставен.
А понякога е просто успокояващо, гледайки майката природа.