"Барселона" разпиля "Атлетик" за 31-ата си Купа на краля (ВИДЕО)

Първи трофей за Роналд Куман начело на каталунския гранд

"Барселона" е новият носител на Купата на краля! Каталунците спечелиха трофея за 31-и път в историята, след като разбиха с 4:0 "Атлетик" Билбао във финала.

На "Естадио Ла Картуха" в Севиля "блаугранас" не оставиха съмнение в превъзходството си. "Барселона" реши изхода от двубоя в рамките на 12 минути през втората част. Антоан Гризман откри резултата в 60', а Френки де Йонг покачи на 2:0 само три минути по-късно, преди лидерът на тима Лионел Меси да убие интригата с два гола - съответно в 68' и 72'.

Меси стана първият, вкарвал по две попадения в два различни финала на турнира от 1939 г. насам, когато Гийермо Кампанал го постига с екипа на "Севиля". Преди него - през 1916 г., същото прави и Феликс Субисарета от "Атлетик" Билбао.

Геният от Росарио вече е и единственият в 119-годишната история на Купата, отбелязвал голове в 7 финала. Меси се превърна и в най-резултатният в спорове за трофея със своите 9 попадения - едно повече от легендата на "Атлетик" Телмо Сара.

Трофеят е първи за треньора Роналд Куман откакто пое гранда на 20 август миналата година. Каталунците не бяха печелили Купата на краля от сезон 2017/2018.

Отборът на "Барселона" е най-успешният в турнира с вече 31-е си триумфа. За "Атлетик", който е втори с 23, това бе рекорден шести пореден загубен финал. Селекцията на Марселино Гарсия Торал игра два в рамките на две седмици, но допусна поражения.

Съставите

"Атлетик" Билбао (4-4-2): Унай Симон - Оскар Де Маркос, Йерай Алварес, Иниго Мартинес, Микел Баленсиага - Алекс Беренгер, Дани Гарсия, Унай Лопес, Икер Муниаин - Иняки Уилямс, Раул Гарсия

"Барселона" (3-5-2): Марк-Андре Тер Стеген - Оскар Мингеса, Жерар Пике, Клеман Лангле - Сержиньо Дест, Френки Де Йонг, Серхио Бускетс, Педри, Жорди Алба - Лионел Меси, Антоан Гризман