Украйна пречупи 10 от Швеция в края и е последният четвъртфиналист

Тимът на легендата Андрий Шевченко спечели с 2:1 след продължения

Украйна е последният четвъртфиналист на Евро 2020! Отборът, воден от легендата Андрий Шевченко, победи драматично Швеция с 2:1 след продължения в заключителния мач от осминафиналната фаза. Така украинците си осигуриха среща с Англия. По-рано тази вечер "Трите лъва" отстраниха вечния си съперник Германия с 2:0 на "Уембли".

На "Хемпдън Парк" в Глазгоу (Шотландия) Украйна поведе в 27' с попадение на Олександър Зинченко. Скандинавците обаче се активизираха и успяха да отвърнат малко преди почивката чрез Емил Форсберг - 1:1.

Двата тима не предложиха много след почивката, отправяйки само по един точен удар и се стигна до продължения.

В 98' централният бранител на Швеция Маркус Даниелсон извърши изключително груб фаул срещу влезлия като резерва Артьом Беседин и получи директен червен картон. Защитникът стана едва четвъртият изгонен в продълженията на мач от еврошампионат и първият от 2000 г. насам, когато Нуно Гомеш от Португалия потегли по-рано към душовете срещу Франция.

Последвалият натиск на украинците даде резултат в 121'. Тогава появилият се в игра четвърт час по-рано Артьом Довбик засече с глава центриране на Зинченко и прати в екстаз сънародниците си по трибуните, а и тези пред телевизионните екрани.

Отбелязано точно в 120:37 мин, попадението на Довбик е второто най-късно на европейски финали. Рекорда държи Семих Шентюрк с гола си за Турция срещу Хърватия през 2008 г., вкаран в 121:01 мин.

С продължаването към четвъртфиналите Украйна изравни най-доброто си представяне на голям форум - класирането сред най-добрите осем на световното първенство в Германия през 2006 г.