на живо

CNN: Бербатов смята, че той е човекът, който ще оправи футбола

Ние сме замръзнали във времето, все още сме в 1994-а, казва бившият капитан на България

 

Медийният гигант CNN публикува обширен материал за последните събития в българския футбол, като акцентът пада върху Димитър Бербатов и неговата битка за смята на ръководството на Българския футболен съюз.

"Успешната футболна кариера на Димитър Бербатов го отведе в Германия, Англия, Франция, Гърция и Индия, като вкара повече от 250 гола и спечели 10 трофея. Но последното му начинание може да се окаже най-голямото му предизвикателство досега", започва анализът на CNN.

"Четири години след края на кариерата си, Бербатов има големи амбиции да промени футболния пейзаж в родната си България.

Снимка: Lap.bg
Той казва, че нито положението, нито властта го мотивират, а желанието да предаде натрупаните знания и опит от игра на върха на спорта в Европа.

"Българският футбол е в голяма криза", каза Бербатов пред Аманда Дейвис от CNN Sport от Лондон в скорошно интервю. "Моят екип – Стилиян Петров, Мартин Петров, всички бивши футболисти – решихме, че трябва да променим нещо у нас. И започнахме да се борим за тази промяна".

Но промяната досега се оказа неуловима, особено, както казва бившият играч на Манчестър Юнайтед, "докато Българският футболен съюз (БФС) и настоящият президент Борислав Михайлов остават преследвани от поредица от противоречия".

Михайлов подаде оставка като президент на БФС през 2019 г., след като английски футболисти се оплакаха от расизъм на мач в София. Според съюза оставката на Михайлов е "следствие от вредна на българския футбол среда".

 

Тогава премиерът Бойко Борисов призова Михайлов да подаде оставка след мача, заявявайки, че е недопустимо хора от България "да бъдат свързвани с расизъм и ксенофобия".

Снимка: Lap.bg

Михайлов отрече забележките на Борисов да са свързани с оставката му, според The Guardian, като тогава каза: "Имаше четирима или петима души, които участваха в скандиранията... Направихме каквото трябваше да направим по отношение на сигурността по време на мача срещу Англия".

"България не е расистка държава. И решението ми да се оттегля няма нищо общо с това, че премиерът Борисов ми поиска оставката ден след мача. Търпението ми свърши".

Това, което се случи през 2019 г., не беше единственият скандал с расизъм, който опетни ръководството на БФС.

По-рано тази година техническият директор Георги Иванов заяви, че небългарски играчи с "друг цвят на кожата" няма да играят за националния отбор, докато той е в тази роля.

Михайлов преизбран

Две години след като подаде оставката си, Михайлов бе преизбран за президент на БФС за пети мандат, когато кандидат бе и самият Бербатов.

Снимка: Ладислав Цветков

Бербатов обаче твърди, че Михайлов е спечелил властта нечестно. Преди изборите през 2021 г. говорителят на Конгреса обяви, че са необходими общо 242 гласа, за да спечели извънредния конгрес на БФС, но Михайлов спечели с 241 гласа и впоследствие беше обявен от Конгреса за победител.

След конгреса Бербатов заведе дело в софийския съд, откъдето все още чака решение. При гласуването за Михайлов получи 241, а Бербатов - 230.

"Вкарвал съм много голове, пропуснал съм, губил съм битки и мачове", казва Бербатов. "Когато е направено по правилния начин, няма какво да кажеш. Но когато се направи грешно, трябва да борите и да сигнализирате, за да видят всички какво се случва".

Снимка: Facebook

"Българският закон все още признава безспорната победа на г-н Борислав Михайлов като президент пред високопоставени служители на ФИФА и УЕФА, които също така официално заявиха, че конгресът е бил с най-високи организационни стандарти и резултатът от него трябва да бъде уважен изцяло", се казва в съобщение на БФС, цитирано от CNN Sport.

 

В него се добавя: "Президентът и управителният орган на БФС бяха правилно избрани и се признават от всички заинтересовани страни като такива – и фактът, че г-н Бербатов продължава да се провъзгласява за кандидат-президент е абсурден, като се има предвид, че няма насрочени президентски избори".

Снимка: Lap.bg

Михайлов, бивш вратар, който беше капитан на България до полуфиналите на световното първенство през 1994 г., е президент от 2005 г., с изключение на двугодишната пауза, след като той подаде оставка от поста.

Въпреки това, има нарастващо чувство на недоволство от ръководството на Михайлов сред футболните фенове в България и това достигна своя връх в четвъртък, когато привърженици се сблъскаха с полицията по време на квалификационния мач на България за Евро 2024 срещу Унгария в София.

Протестите бяха на фона на слабите резултати на националния отбор. Някои от присъстващите на протестите държаха плакати и бяха облечени с тениски, заклеймяващи ръководството на бившия страж.

Вече имаше полемика около мача в четвъртък, след като той беше преместен от София в Пловдив, след това за кратко в Кърджали и после отново върнат в София.

Първоначалната промяна на мястото беше поискана поради риск за сигурността по отношение на протестите на феновете, а мачът в крайна сметка се игра при закрити врата поради "повишен риск от обществени безредици", казаха от УЕФА.

Унгарската футболна федерация изрази разочарование от преместването на мача с такова кратко предизвестие и невъзможността на феновете да присъстват, описвайки решението като "безпрецедентно, напълно неоправдано и крайно неспортсменско".

"Дори не е възможно да организирате семеен празник, да не говорим за международен футболен мач с огромен залог, който засяга много хора и се интересува от милиони", пишат още унгарците.

Мачът завърши 2:2, като България остава на последно място в своята квалификационна група, след като не успя да спечели нито един от своите седем мача.

"Очевидно е, че системата не работи, защото от 2005 г. до ден днешен не успяхме да се класираме за нито един голям турнир като нация", казва Бербатов.

"И това ви показва как се управлява футболът. Когато националният отбор е лицето на федерацията и когато националният отбор не участва на големи форуми, това е сигнал, че футболът у дома не се управлява по правилния начин".

За последно България се класира за голям международен турнир на Евро 2004, когато отборът с участието на Бербатов загуби и трите си мача. Страната не се е появявала на световно първенство от 1998 г.

Бербатов е може би най-известният "износ" на българския футбол от началото на века, най-известен с умелото си владеене на топката и силен резултат в топ клубове в цяла Европа.

Снимка: Lap.bg

Освен това той е изключително популярна фигура сред феновете, особено в България, и казва, че визията му за спорта е "напълно различна" в сравнение с тези, които в момента управляват БФС.

Откакто се оттегли от футбола, той живее и работи в България.

"Футболът страда и никой голям талант не може да излезе и да играе в големите лиги", казва Бербатов. "Няма инфраструктура, няма стадиони. Децата тренират при лоши условия".

От БФС признават, че повечето стадиони в България, въпреки че са реновирани, са в "лошо състояние", но казват пред CNN, че това е следствие от пренебрежението на собствениците на клубове и "липса на участие" на държавата в спорта.

Бербатов споделя, че той и екипът му са обиколили страната три пъти, представяйки пред клубовете в България визията си как ще управляват спорта.

"Ние сме замръзнали във времето", добавя той. "Все още сме в 1994. И смятаме, че така трябва да се правят нещата. Не, 2023 г. е. Нещата са съвсем различни във футбола и това е, което искам да покажа на хората у дома".

Докато очаква решение от съда относно конгреса през 2021 г., Бербатов също така притиска футболните власти да разследват обстоятелствата, при които Михайлов успя да спечели изборите.

Той казва, че президентът на УЕФА Александър Чеферин, е бил "много загрижен" за ситуацията, когато двамата са говорили в миналото, докато от ФИФА все още няма отговор на исканията на неговия екип.

ФИФА не отговорила и на въпросите на CNN Sport по темата, но в изявление УЕФА се казва, че "никога не е изразявала загриженост относно изборния процес в БФС".

 

Хората на Чеферин допълват: "Можем да потвърдим, че УЕФА е получила файл от г-н Бербатов, съдържащ множество документи. Нашата администрация е прегледала щателно тези документи, но не е открила нищо подозрително или неблагоприятно. Има текущо съдебно дело и УЕФА ще следи случая."

Бербатов казва, че остава отдаден на задачата си, уверен, че той е човекът, който ще донесе положителна промяна в българския футбол.

"Ще успеем, в това няма съмнение, но ще отнеме известно време", добавя той.

"Това не е нещото, което обичам да правя, но съм принуден да правя. Да се надяваме, че ФИФА и УЕФА ще се събудят и ще се опитат да разследват."