Евро 2024: Франция има само един изгубен полуфинал на европейски първенства (ГАЛЕРИЯ)

„Петлите“ имат три победи срещу Испания, но толкова имат и испанците срещу тях

bTV/Getty Images

Тази вечер, от 22:00 часа, Франция излиза в първи полуфинал от Евро 2024 срещу Испания. Ако победят, „петлите“ ще се класират за четвърти път в историята си на финал на европейско първенство по футбол. А от три участия на европейски финали досега, французите могат да се похвалят с две спечелени титли (1984, 2000).

Всъщност, в цялата си футболна история, Франция има само един загубен полуфинал на европейско първенство, сочи статистиката. През 1996 г., „петлите“ отпадат в тази фаза на турнира от Чехия по изключително драматичен начин: с 5:6 след изпълнение на дузпи.

Франция - рекордьор по домакинства

Франция обаче е страната с най-много домакинства на европейски първенства. “Петлите” приемат форума у дома през 1960 г. (това е първото въобще европейско първенство по футбол, което се провежда – б.а.), а след това през 1984 и през 2016 г., като през 1984 г. французите триумфират с титлата.

Участието на Евро 2024 пък е 11-то за Франция на европейски първенства.

Историческото първо европейско първенство през 1960 г. завършва с много болка за Франция. В първенството се включват едва 4 държави (СССР, Югославия, Чехословакия и Франция), а “петлите” завършват на последно място.

Следва пълно отсъствие от европейските първенства за французите през следващите 24 години, до 1984 г., когато „петлите“ печелят първия си официален международен трофей, а Мишел Платини е награден със „златната обувка“ за голмайстор на турнира с 9 попадения.

В следващите 10 издания на европейските първенства (от 1984 г. до днес – б.а.), Франция пропуска само едно, а втората континентална титла идва през 2000 г., когато европейското има два домакина - Англия и Белгия. Французите стават шампиони, а Зинедин Зидан е избран за най-добър играч на турнира.

Снимка: Eric CATARINA/STILLS/Gamma-Rapho via Getty Images

Сълзите на „Стад дьо Франс“

Преди 8 години, през 2016-а,“петлите” получават нова възможност да зарадват феновете си, защото отново са домакини на европейско първенство. Звездната селекция, която две години по-късно ще спечели световното първенство, стига без проблем до финала срещу Португалия.

Отборът воден от Дидие Дешан влиза в него като фаворит, а контузията на Кристиано Роналдо през първото полувреме на мача сякаш връчва предварително трофея в ръцете на французите.

На „Стад дьо Франс“ обаче изгрява неочакван герой. Гол в 109-ата минута на Едер изпраща португалците в екстаз, а домакините потъват в сълзи.

На Евро 2024 Франция отмъсти на Кристиано Роналдо и Португалия. След нулево равенство в редовното време и в продълженията, пропускът на Жоао Феликс от бялата точка при дузпите класира „петлите“ на полуфинал и прати иберийците у дома при може би последното участие на европейско първенство на 39-годишния вече Роналдо.