на живо

Бум на пазара за VR игри. Какво доведе до него? (ВИДЕО)

Защо в туризма, образованието и здравеопазването започват да адаптират VR?

 

Пазарът за VR игри демонстрира значителен ръст, а прогнозите сочат, че размерът ще се удвои през 2024 г., когато се очаква комбиниран годишен растеж от 42% (Newzoo).

Причината за този растеж е напредъкът във VR технологиите, в хардуера и в софтуера. В тази статия ще разгледаме най-важните VR гейминг трендове, които оформят индустрията през настоящата година.

Една от най-важните причини зад увеличената употреба на VR е повече достъпен хардуер и софтуер. VR е по-достъпен от всякога.

Хедсетове за виртуална реалност могат да се купят за по-малко от $100, въпреки че тяхната дейност може да се наложи да бъде подобрена.

 

В момента, Meta Quest 2 се счита за най-достъпния VR хедсет, с добро функциониране, дори и след увеличение на цената със $100 през лятото на 2022 г., с което цената достигна около $400.

Подобренията в хедсетовете, контролерите и периферните устройства водят и до по-интерактивни и потапящи VR изживявания.

Функции, като проследяване на очите и хаптична обратна връзка (говорим за вид комуникация с докосване, обикновено под формата на вибрационен модел – б.а.) в контролерите, както се вижда в хедсетове като PlayStation VR2, засилват сериозно VR гейминг изживяването.

Напредъкът в технологиите превръща VR гейминга в много по-вълнуващо изживяване. Подобно на технологиите, предлагани от bHaptics, тактилни ръкавици позволяват на играчите да докосват и усещат предмети в виртуалният свят.

 

Скоро пуснатите ръкавици Force Feedback Gloves, подобни на HaptX Gloves DK2, симулират физическото изместване на кожата на потребителя, което позволява на играчите да усетят текстурите и качествата на виртуалните предмети.

Тези иновации подобряват сетивното преживяване и скъсяват разликата между виртуалният и физическият свят.

Въпреки че концепцията за мета вселената придоби значителен интерес през последните години, мета вселената все още си остава хипотетична.

Тя е замислена, като взаимосвързана мрежа от виртуални светове, където хората могат да играят игри, да се социализират, да работят и т.н. Спекулира се, че VR игрите ще служат като портал към мета вселената.

Игри като Rec Room, които позволяват на играчите да се ангажират с игри и социални активности, предприемат стъпки към създаване на преживяване, подобно на метавселена. С напредването на VR технологиите, VR игрите вероятно ще имат главна роля зад ранните фази на мета вселената.

VR игрите адаптират стратегии за монетизация от традиционните игри, като играй безплатно модели, плати да играеш модели, покупки в самата игра, абонамент батъл пас, както и нормални абонаменти.

Продажби в самите игри, популяризирано от безплатни мобилни игри, предлагат на играчите възможност да купуват козметични артикули или валута.

Абонаменти, често срещани в мобилните и компютърните игри, гарантират на играчите награди когато напредват в играта.

Освен това, някои VR игри изискват повтаряща се вноска като абонаментен модел. Тенденцията за комбиниране на множество стратегии за монетизация, известна като хибридна монетизация, е също видимо в VR гейминг индустрията.

Смесването на реалност, постигнато чрез функцията за преминаване в VR хедсетове, смесва реалният свят и виртуални светове.

Този тренд позволява на хората да пренесат светът от играта в физическа среда, създавайки по-потопяващо усещане.