"Ла Фурия Роха" посече Англия в края и е на европейския връх (ГАЛЕРИЯ)

Испания стана шампион на Стария континент за рекорден четвърти път

Испания е новият футболен властелин на Стария континент! "Ла Фурия Роха" триумфира на Евро 2024, след като победи с 2:1 Англия във финала, игран на Олимпиащадион в Берлин.

Така испанците стъпиха на европейския връх за рекорден четвърти път (2024, 2012, 2008 и 1964 г.).

За Англия остава разочарованието от втория пореден загубен финал в турнира, което се случва за първи път в историята. В предишното издание - през 2021 г., отборът на Гарет Саутгейт отстъпи на Италия с 2:3 след изпълнение на дузпи.

Тази вечер, след тактическо надиграване с едва 1 точен удар до почивката, Нико Уилямс даде аванс на Испания в началото на втората част.

Той стана вторият най-млад автор на гол във финал на еврошампионат със своите 22 години и 2 дни. №1 е Пиетро Анастаси (Италия, 1968), който бележи на 20 години и 64 дни.

"Трите лъва" обаче изравниха в 73' чрез влезлия като резерва Коул Палмър. Плеймейкърът на Челси е шестият футболист от английската Висша лига, разписвал се на еврофинал. Той се нареди до Люк Шоу (Манчестър Юнайтед, 2021), Хуан Мата и Фернандо Торес (Челси, 2012), Давид Силва (Манчестър Сити, 2012) и отново Торес (2008, Ливърпул).

С асистенции се отличиха Ламин Ямал и Джуд Белингам, които влязоха в историята. Със своите 17 години и 1 ден испанецът стана най-младият с голов пас на еврофинал, а Белингам - на 21 години и 15 дни, излезе трети в класацията. Между тях е германецът Бернд Шустер, сторил същото на 20 години и 183 дни през 1980 г.

Ямал вече дели постижението за най-много асистенции на еврошампионат. Той има 4, с колкото са още Стивън Цубер (Швейцария, 2020), Аарън Рамзи (Уелс, 2016), Еден Азар (Белгия, 2016) и Любинко Друлович (Сърбия, 2000).

Победното попадение за селекцията на Луис де ла Фуенте реализира появилият се като смяна Микел Оярсабал 4 минути преди края. Звездата на Реал Сосиедад се възползва от центриране на Марк Кукурея и преодоля Джордан Пикфорд. В ситуацията останаха съмнения за засада, но те бяха разсети след намеса на системата за видеоповторения (VAR).

Голът е рекорден 15-и за Испания на първенството. В историята на еврофиналите няма по-резултатен отбор в рамките на едно издание.

В оставащите минути англичаните се впуснаха в масирана атака и бяха близо до ново изравняване. В 90' Деклан Райс стреля с глава след корнер, но вратарят Унай Симон отрази. Марк Гехи направи добавка, а в неочакван герой за "Ла Фурия Роха" се превърна Дани Олмо, който изби от голлинията.