„Петли“ и „лалета“ със зрелищен хикс след куп пропуски (ГАЛЕРИЯ)

Отменен гол предизвика спорове, Килиан Мбапе не игра

Франция и Нидерландия направиха зрелищно 0:0 в очакваното с огромен интерес дерби от група 4 на Евро 2024.

Макар и да завърши без голове, двубоят в Лайпциг беше изпълнен с положения и пред двете врати. Куп пропуски и дискусионно отменено попадение за "лалетата" запазиха нулевото равенство.

Крайният резултат обаче устройва и Франция, и Нидерландия, които събраха по 4 точки след втория кръг, следвани от Австрия с 3. На дъното остава Полша без актив.

За Франция в игра не се появи суперзвездата Килиан Мбапе. Новото попълнение на Реал Мадрид е със счупен нос. От щаба на световния вицешампион бяха подготвили специална предпазна маска, но селекционерът Дидие Дешан избра да не рискува с включване на "Златно момче".

"Петлите" не победиха в седми пореден мач без Мбапе. В серията попадат 5 равенства и 2 загуби.

На Ред Бул Арена, Нидерландия можеше да поведе още в 1', но Майк Менян спря Джереми Фримпонг. Франция отговори с коварен удар на капитана Антоан Гризман, отразен от Барт Фербрюген.

До почивката пропуск за "лалетата" направи Коди Гакпо, а за "петлите" - Маркюз Тюрам.

В 65' Гризман пропиля най-чистото положение до момента, след като не уцели добре топката при страхотен пас на Н'Голо Канте, който бе над всички тази вечер.

Тимът от Ниската земя вкара в 70' чрез Шави Симонс, но попадението не беше зачетено след намеса на VAR заради засада на Дензъл Дъмфрис. Английската съдийска бригада прецени, че защитникът пречи на вратаря Менян.

В крайна сметка Франция пропусна да спечели за четвърти път първите си два мача в шампионат на Стария континент. В трите такива случая "петлите" неизменно стигаха до спора за трофея, като триумфираха през 1984 и 2000 г., а през 2016-та се наложи да се задоволят със сребърните медали.

В последния кръг сега Франция излиза срещу Полша, докато Нидерландия ще мери сили с Австрия.

Снимка: Istock/Reuters