Украйна мечтае след обрат на Евро 2024 (ГАЛЕРИЯ)

Първо се сбиха, после победиха Словакия

Първа победа за Украйна на Евро 2024! Тимът на Серхий Ребров спечели с 2:1 срещу Словакия след обрат в среща от група 5 на турнира.

Така "жълто-сините" се реваншираха на феновете си за шокиращата загуба с 0:3 от Румъния на старта, след която се стигна до бой в съблекалнята.

Днес един от главните действащи лица в него - вратарят Андрий Лунин, който сбърка при два от румънските голове, остана на резервната скамейка. Вместо звездата на Реал Мадрид между гредите застана Анатолий Трубин.

И той обаче не започна по най-добрия начин. Словакия поведе в 17' чрез Иван Шранц. За нападателя на чешкия Славия Прага голът е втори пореден на Евро 2024. Той стана герой при изненадващия успех с 1:0 над Белгия.

След попадението ролите на терена се размениха. Футболистите на Ребров тръгнаха уверено напред и Михайло Мудрик пропусна сам срещу Мартин Дубравка. Вратарят на Словакия спаси и в 34', след като отклони удар на Олександър Тимчик в гредата.

Две минути преди края на първата част Олександър Зинченко отправи коварен удар от фаул, който затрудни Дубравка. В ответната атака Лукаш Хараслин можеше да удвои преднината на Словакия с удар по диагонала, но Трубин показа високата си класа.

Девет минути след подновяването на играта Украйна изравни. Зинченко напредна отляво и намери в наказателното поле Микола Шапаренко, който стреля от движение и хвана в крачка Дубравка за 1:1.

Попадението даде импулс на украинците. В 74' при бърза контраатака Мудрик бе изведен сам срещу Дубравка, но прати топката в дясната греда.

В 80' Украйна стигна до пълен обрат. Шапаренко изведе от дълбочина резервата Роман Яремчук, а той се разписа с техничен удар. За него това е трети гол на еврофинали, с което изпреварва легендата и бивш национален селекционер Андрий Шевченко.

С успеха Украйна излезе временно на второ място в група 5 с актив от 3 точки, колкото имат още Румъния и Словакия.

В другия двубой от втория кръг румънците се сблъскват с фаворита Белгия, който е на дъното с 0 точки. Мачът ще се играе утре от 22:00 ч. на РайнЕнергиЩадион в Кьолн.