Тайбе Юсеин не успя да достигне финал в Токио

Тя все пак има шанс да спечели бронзов медал

Българската представителка в борбата в категория до 62 кг на олимпийските игри в Токио - Тайбе Юсейн, не успя да се класира на финал.

Тя загуби с 2:3 точки от японката Юкако Кавай - втора на първенството на Азия през 2020 г.

Въпреки силния старт по-рано през деня, световната и двукратна европейска шампионка Юсеин, не намери начин да се противопостави на представителката на домакините.

Във втората минута на срещата българката спечели първа точка. Наложи се схватката да бъде прекъсната, а съдиите да прегледат ситуацията преди да отсъдят предимство за родната боркиня. Юсеин спечели още една точка, а след това нейната съперничка изравни. Във втората част японката прибави нова точка, което донесе загуба за българката.

Юкако Кавай взе реванш за загубата от българката на финала на световното първенство през 2018 г., когато резултатът беше 6:2.

Тайбе Юсеин все пак има шанс да спечели бронзов медал. Тя ще се изправи срещу победителката в репешажите утре (4 август). Мачът е след 12:45 ч. българско време, а нейна съперничка ще бъде или представителката на Руския олимпийски комитет Любов Овчарова, или Хена Катарина Йохансон от Швеция.

От Игрите в Хелзинки през 1952 г. насам българската борба винаги печели поне по едно отличие на най-важния спортен форум. Преди 5 години в Рио де Жанейро Елица Янкова спечели бронзов медал в категория до 48 кг. Тогава Юсеин загуби първата си среща.

С надежда за медал до момента вече се простиха Мими Христова (кат. до 68 кг), Айк Мнацаканян (кат. до 77 кг.) и Кирил Милов (кат. до 97 кг).

Утре участието си в турнира по борба стартират Георги Вангелов (кат. до 57 кг) и Евелина Николова (кат. до 57 кг).