Съседна Румъния превзе върха в групата си на Евро 2024 (ГАЛЕРИЯ)

Словакия и Белгия също на осминафинал, Украйна отпадна

Съседна Румъния ликува! Тимът на бившия треньор на ЦСКА Едуард Йорданеску спечели група 5 на Евро 2024.

В последния кръг от основната фаза румънците направиха 1:1 със Словакия във Франкфурт. Така и двата отбора продължават напред. За осминафиналите се класира и Белгия след 0:0 с Украйна, която отпада.

Куриозното е, че и четирите отбора завършиха с актив от по 4 точки и крайното класиране бе определено от допълнителните показатели. Това се случи за първи път в историята на еврофинали.

Късата клечка в елиминациите изтеглиха белгийците, които попадат в по-тежкия поток и ще се изправят срещу световния вицешампион Франция. На Румъния и Словакия също няма да е лесно, съответно срещу Нидерландия и Англия.

На Дойче Банк Парк, Словакия владееше инициативата от началните минути и поведе в средата на първото полувреме чрез Ондржей Дуда. Той стана първият национал на страната с голове на две големи първенства - Евро 2016 и Евро 2024.

Румъния обаче изравни в 37' с попадение на Разван Марин от спорна дузпа, отсъдена с помощта на VAR. Телевизионните повторения не убедиха, че нарушението на Давид Ханцко срещу Янис Хаджи е в наказателното поле.

Словаците започнаха по-активно и втората част, но по-чистите положения в началото ѝ бяха за румънския състав. В рамките на минута около 60' Марин и Денис Драгуш опитаха стрелба, като в първия случай стражът Мартин Дубравка спаси.

Съперникът отговори с изстрел на Давид Стрелец, избит с крак от вратаря Флорин Ница. В минутите до края на мача и двамата треньори заложиха на сигурността, а многото смени и дъждът лишиха мача от какъвто и да е ритъм.

В крайна сметка се случи очакваното - равенство, което праща и Румъния, и Словакия на осминафинал.