Италия възкръсна в последните секунди и е на осминафинал (ГАЛЕРИЯ)

Хърватия почти сигурно аут от Евро 2024 след драма в Лайпциг

Италия и Хърватия направиха 1:1 в изключително драматичен мач от група 2 на Евро 2024, игран в Лайпциг.

"Адзурите" изтръгнаха точката в последните секунди от добавенотo време и се класираха за осминафиналите, където ще се изправят срещу Швейцария. Същевременно "ватрените" почти сигурно отпадат от турнира.

На Ред Бул Арена, Хърватия поведе в 55' чрез капитана Лука Модрич, който се разписа при добавката след удар на Анте Будимир.

Легендата влезе в историята, превръщайки се в най-възрастния, разписвал се на европейски финали, със своите 38 години и 289 дни. Звездата на Реал Мадрид подобри рекорда на австриеца Ивица Вастич, който вкара на Полша на Евро 2008, когато беше на 38 години и 257 дни.

Секунди преди попадението вратарят Джанлуиджи Донарума спаси дузпа на Модрич, отсъдена за игра с ръка на Давиде Фратези след намеса на системата за видеоповторения (VAR).

В осмата минута от добавените също толкова обаче Рикардо Калафиори проби през центъра и намери резервата Матиа Дзакани, който завърши атаката по перфектен начин. Попадението в 97:19 минута е най-късното за "Скуадрата" в шампионат на Стария континент, като изключим продълженията.

Така действащият еврошампион събра 4 точки на второто място в групата, а Хърватия е на третото с 2.

Групата спечели Испания, след като записа трета поредна победа - 1:0 срещу аутсайдера Албания, завършил на дъното с 1 точка.

Единственото попадение в Дюселдорф отбеляза Феран Торес още в 13' след подаване на Дани Олмо. Последният е европеецът с най-много асистенции - 5, на големи форуми от 2020 г. насам. След него се нареждат Люк Шоу (Англия), Иван Перишич (Хърватия) и Стивън Цубер (Швейцария) с по 4.

"Ла Роха" пък за първи път в историята завърши без допуснат гол груповата фаза на европейско или световно първенство.