Когато нещо се случи веднъж, ще се случи и втори път. Ако има втори, ще има и трети. Когато обаче се случва с години, то вече е традиция.
Така усеща нещата и доцент Мариана Борукова – спортен съветник на по баскетбол към Спешъл Олимпийкс за Европа и Евразия и преподавател в НСА в разгара на 21-ото издание на Европейската баскетболна седмица на Спешъл Олимпикс. Мотото тази година е "За обединено поколение чрез баскетбол".
В периода 25 ноември - 3 декември, "Спешъл Олимпикс България" в партньорство с Българската федерация по баскетбол и Националната баскетболна лига за мъже организират промоционална кампания в подкрепа на Европейската баскетболна седмица на Спешъл Олимпикс. Целта е да се разшири достъпа до спорт за хората с интелектуални затруднения в България и да промени живота им чрез баскетбол.
През настоящата 2024 г. Българската федерация по баскетбол подкрепи развитието на баскетбол за хора с интелектуални затруднения, като в рамките на програмата за развитие на спорт за хора с увреждания на Министерството на младежта и спорта треньорите Тина Димитрова, Иван Димитров и Йордан Иванов от БК Академик – Пловдив организираха два пъти в седмицата тренировки по баскетбол за младежи с интелектуални затруднения от Пловдив.
"Сега казвайки "21-ово събитие", наистина установявам, че това е един страшно дълъг период, в който има един изключително добро сътрудничество между НСА, БФБ и разбира се, Спешъл Олимпикс.
Моето присъствие в тези събития е от последните 15 години, като последните 6 години, много усилено развиваме обединените спортове, или по-специално – обединен баскетбол."
Обединеният (на английски – „unified“) баскетбол има два формата:
5х5 и 3х3
Ролите се разпределят на един и същи принцип – атлети (хора с увреждания) и партньори (хора без увреждания, възможно е да са и професионални играчи).
При 3х3 присъстват двама атлети и едни партньор, а при 5х5 атлетите са трима с двама партньори.
На световните летни Спешъл Олимпикс игри в Чили през 2027 г. България ще изпрати отбори по баскетбол и хокей.
"Когато стартирахме баскетбол за хора с увреждания преди много години, беше само демонстрация и промоция. Тази година успяхме да развием състезателния модел.
Мъжкият отбор на 5х5 спечели бронзови медали в Литва, а женският - в първото европейско първенство по баскетбол за жени на Спешъл Олимпикс, взе златни медали в Белград", вълнува се националният директор на Спешъл Олимпикс д-р Христо Христозов.
В ядрото на екипа са преподаватели в НСА, като там влизат и доцент Стефка Джобова и асистент Ивелина Кирилова – сектор по адаптиране физическа активност. Те дават всичко да са един добър и пример за студентите си.
Тези студенти, които се обучават да станат успешни треньори и учители по физическо възпитание и спорт.
Тези студенти, които преминават през цялостния курс, за да влязат в ролята на педагози на децата с увреждания и да ръководят заниманията им.
"Посланието е, че събираме хората, помагаме на всички да се развиват. Помагаме и на спорта да се развива и ставаме по-здрава общност", не крие радостта си Филип Виденов, и.д. президент и изпълнителен директор на федерацията по баскетбол.
До 3 декември в цялата страна ще се проведат над 50 спортни празника, в над 30 града в страната, като участие ще вземат над 750 българи с увреждания.
Снимки: bTV; Facebook
Последвайте btvsport.bg за още новини във VIBER
Още видео и снимки от btvsport.bg и в INSTAGRAM
Още горещи теми от от btvsport.bg и във FACEBOOK