на живо

Българинът, спуснал се със сноуборд от осемхилядник, не смята да рискува отново

Владимир Павлов изкачва връх Манаслу почти изцяло, без да ползва кислород и с цялата си екипировка

Владимир Павлов се превърна в първия българин, спуснал се със сноуборд от осемхилядник. На този етап той не смята да покорява нови върхове от подобна височина, тъй като за него сноубордът е повече от хоби - той е начин на мислене, начин на живот.

Павлов се завърна преди седмица от експедиция в Непал, по време на която изкачи връх Манаслу - осми по височина в света, а след това се спусна със сноуборд до базовия лагер. За него не е важен рекордът, а осъществяването на една негова детска мечта.

"От двегодишен съм на ски, а от 14-годишен се насочих към сноуборда и това се превърна в повече от хоби. Вече над 25 години се занимавам с това. Имал съм и контузии и оперативни намеси, сред които изваден далак през 1996 г. За момента нямам планове за други осемхилядници. Рискът е твърде голям. И парите са ужасно много - за подобна експедиция в Непал отиват около 15 хиляди долара, а в Китай е двойно по-скъпо. Ще продължа с малко по-ниски върхове, които имат подходящи условия за спускане със сноуборд", разкри Павлов.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: Facebook

Българинът няма афинитет към състезателния сноуборд. Сподели още, че получава снимки и видеа от спускането си от алпинисти от цял свят, които са го заснели. Преди тръгването към Непал е получил множество предложения да заснеме цялото приключение, след което да бъде направен документален филм за него. Той обаче отказва, тъй като за него най-важното остава онзи адреналин, който усеща, докато побеждава себе си.

"Не се целя в рекорди. За мен това беше лично постижение, приключение и мечта от години", добави той.

Сноубордистът заяви, че всичко му е коствало много усилия, лишения и повече от година тренировки.

"Организацията на една такава експедиция е много мащабна, изискват се много средства, намиране на спонсори, сформиране на екип, макар че аз почти нямах такъв", каза Павлов.

Снимка: Facebook

Той изкачва връх Манаслу почти изцяло, без да ползва кислород и с цялата си екипировка. При оставащи около 700 метра решава да ползва кислородна маска, за да не загуби сили за самото спускане, което определя като по-важното за него.

"Самото спускане беше много по-бързо от изкачването и продължи около час-два. Трябваше на място да преценя условията и най-вече видимостта. Почти изцяло се движех по ледник, но винаги има риск, защото скоростта е голяма, а и ледникът е с големи цепнатини. Трябва и късмет, защото не всичко в планината зависи от теб. В крайна сметка всичко се получи перфектно", заяви още Павлов.

Като най-страшен момент от цялата експедиция той определя замъгляването на зрението си за два-три часа при слизането.

"На 6200 метра зрението ми беше като през вода и нямаше как да продължа да слизам. Стигнах до палатката в лагер две, където прекарах два-три часа с ръкавици на очите и, за щастие, зрението ми се възвърна. Всичко това го правя абсолютно сам. Не е имало паника, но ми мина през главата какво може да стане. Единствената възможност беше да ме спасят с хеликоптер", признава сноубордистът.

Снимка: Facebook

"Най-яркият ми момент от спускането е от старта при върха. Тогава беше и най-висок адреналинът. Цялото ми спускане е без кислородна маска, задъхването е страшно, но колкото по-надолу стигаш, намаляваш почивките и увеличаваш карането. Адреналинът беше като тръгвах – стръмно, много сняг, имаше и лавинна опасност, нямаше много видимост. Но за това отидох, беше контролирано спускане и нямаше паники и страхове", заяви още Павлов.

Както често се случва в живота, случайни неща няма. На връщане от базовия лагер, Владимир трябва да бъде транспортиран с хеликоптер, а пилотът в него е бил част от издирването на Боян Петров.

Получава поздрави и от приятели на покойните наши алпинисти Боян Петров и Иван Томов.