на живо

Инка Грингс - Първата (ВИДЕО И СНИМКИ)

Когато тенисът губи, футболът печели - историята на първата жена, която застава начело на мъжки футболен отбор

Getty Images

Из прашните архиви на женския национален отбор на Германия се крият много вълнуващи истории, които ми се иска да ви разкажа. В държава, в която женският футбол е на високо ниво, младите таланти се подкрепят, а женските клубове жънат успехи, могат да се открият забравените легенди, които да ни вдъхновят и да ни покажат какви забележителни рекорди могат да бъдат поставени.

Такава е Инка Грингс, която е част от отбора на Германия, когато грабват олимпийския бронз през 2000 г. в Сидни. Това е и първата жена, която застава начело на мъжки отбор в четвърта дивизия. А началото й започва с една несбъдната мечта за успехи в тениса.

Инка Грингс е родена в Дюселдорф, Германия през 1978 г. и като малка има само една мечта - да играе тенис. Спортната й орисница обаче е имала други планове за нея, затова не е приета в нито един отбор по тенис и мечтата й пропада. След като се сблъсква с това разочарование, Инка се насочва към футбола и на 5 години започва кариерата си в отбора на ТСВ Елер 04. На 11 години става част от отбора на Гаратер СВ.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Inka Grings (@inkagrings)

През 1995 г. започва голямото й футболно приключение след като се премества в градчето Дуисбург и подписва с местния отбор - Дуисбург 2001. Още от самото начало Инка се превръща в основен играч за отбора и успехите, които постига не закъсняват. През сезон 1999/2000 отборът й е първи в Бундеслигата, това е и сезонът, през който нападателката поставя рекорд, който не е подобрен и до днес - най-много отбелязани голове в един сезон в Бундеслигата - 38.

Снимка: Getty Images

Тази година е ключова в кариерата на Инка, защото тогава тя заминава с немския национален отбор за световното първенство в САЩ, където Бундестима отпада на 1/4-финалите, но нападателката от Дюселдорф поставя запомнящ се рекорд. Тя се превръща в най-младата футболистка отбелязала хеттрик на световно - само на 20 години и 236 дни. Това се случва в мача срещу Мексико, който германките печелят с 6:0. След приключението отвъд Океана, година по-късно, Инка отново отбелязва успех с националния отбор, този път в Сидни. С победа над Бразилия с 2:0 германките стигат до бронзовия медал.

Снимка: Getty Images

За националния отбор Инка има 64 гола, които я поставят на трето място след Бриджит Принц (128) и Хайди Мор (83) сред топреализаторките за всички времена в Бундестима. През всичките 96 мача, които е изиграла за националите, Инка има по 0.69 гола средно на мач, което я прави втория най-резултатен нападател на отбора.

През 16-те години, които Инка прекарва в Дуисбург тя печели - Бундеслига (1), Купа на Германия (3), Шампионска лига (1).

Но прогресът ѝ не остава незабелязан и Инка грабва наградата за Футболистка на годината в Германия цели 3 пъти. Тя е и с най-много отбелязани голове в Бундеслигата цели 6 сезона. Има и индивидуални отличия от участието на отбора в Шампионската лига.

Инка решава да прекрати договора си с Дуисбург година по-рано и да се впусне в ново футболно приключение с Цюрих. Прекарва там само два сезона, но успява да спечели два пъти Суперлигата и Купата на Швейцария (2011/12 и 2012/13).

На 35 години Инка се отправя към Щатите, където прекарва вълнуващ сезон в Чикаго Ред Старс.

Снимка: Getty Images

След като приключва активната си кариера на терена, Инка остава близо до футболния терен. Първата й спирка е в добре познатия Дуисбург и отбора Дуисбург, след това се премества в Виктория Кьолн, където започва да работи с младежите до 17 години. Още тогава Инка споделя, че за нея не е важно дали тренира момчета или момичета, а да може да помогне за развитието на млади спортисти. През април 2019 г. получава предложение, което я прави първата жена заела треньорски пост на мъжкия отбор в една от четирите немски дивизии.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Inka Grings (@inkagrings)

"Когато стана ясно, че ще поема този четвъртодивизионен отбор, вече бях сигурна, че тази новина ще привлече много внимание. Въпреки че това предизвикателство не ме притеснява, не изпитвам особена гордост, просто се радвам, че ми беше дадена тази роля. Все още намирам за изключително шокиращо, че има толкова малко жени на тези позиции", споделя Инка в интервю за FIFA.

Снимка: Getty Images

"Радвам се, че тя се съгласи. Тя има много енергия и знае как да изпълнява задачите, за да постига успехи. Знам колко енергия влага в работата си. Тя идва от дисциплинирано семейство и знае как да се отнася с футболистите. Не позволява на момчетата да ѝ държат тон", това разказва шефът на клуба Херман Текленбург.

След като освобождават предишния треньор, Херман има нужда от дисциплиниран човек, който да заеме позицията веднага. Преди футболът да бъде прекъснат заради пандемията, Инка успява да помогне за отбора на СВ Щрален и той натрупва преднина от 19 точки. Отборът завършва сезона на първо място, а Инка остава още един сезон, но в ролята на спортен директор.

Подобно на футболната си кариера, Инка преминава в отбора на Цюрих за един сезон (2021/22), където печели две титли и този успех й помага да бъде поканена начело на националния отбор на Швейцария. Успява да класира националките за световното в Австралия и Нова Зеландия, но приключението приключва на 1/8-финалите. В битката за класирането на Мондиала отборът на Грингс записва рекордната победа - 15:0 над Молдова.

Снимка: Getty Images

Това лято Инка получи шанс да предаде своя опит и атакуващ стил, заставайки начело на жунския отбор на Клуб Брюж - Club YLA.

"Най-голямата пречка за жена, която иска да ръководи мъжки отбор, са хората извън терена. Голямото предизвикателство е да успееш да убедиш отговорните лица и да оценят качествата ти. Вярвам, че полът не трябва да определя дали някой е добър треньор. В крайна сметка единствено качествата, авторитетът и компетентността трябва да бъдат решаващи".

Снимка: Getty Images

С тези думи завършваме историята на Инка, която ако беше сбъднала мечтата си да стане успешна тенисистка, нямаше да проправи път за развитието на женския футбол и да запише името си в спорта със забележителни рекорди.

Автор: Деница Дюлгерова (стажант-репортер)

Последвайте btvsport.bg за още новини във VIBER

Още видео и снимки от btvsport.bg и в INSTAGRAM

Още горещи теми от от btvsport.bg и във FACEBOOK