На btvsport.bg започнахме поредица, с която ще ви връщаме към най-значимите събития, случили се на този ден в историята на българския и световен спорт. И ще отбелязваме рождените дни на именитите спортисти, оставили трайна диря в аналите.
"За 45 минути великият Интер не съществуваше"
26 април 1967 г. е още един паметен ден за българския клубен футбол. На тази дата преди 58 години ЦСКА (тогава ЦСКА Червено знаме) приема на късащия се по шевовете стадион "Васил Левски" в София двукратния шампион от 1964 и 1965 г. Интер в полуфинал реванш за КЕШ. Първата среща, играна седмица по-рано на "Джузепе Меаца", завършва 1:1. Джачинто Факети открива за домакините в края на първата част, а капитанът Никола Цанев изравнява през второто полувреме.
По този начин "червените" влизат с по-добра изходна позиция в двубоя, но „нерадзурите“ са считани за фаворити. Сблъсъкът в София трябва да определи финалиста в най-реномираната клубна надпревара в Европа. Исторически първи европейски финал за български тим или трети финал за Интер в последните четири издания на КЕШ? Залогът е голям!
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Мачът
ЦСКА прави един от най-силните си мачове в европейските клубни турнири. Българският отбор отправя общо 12 удара, като 5 от тях са точни. Интер завършва двубоя с 4 шута (3 точни). Особено силно е представянето на домакините през първото полувреме, в което те не позволяват на италианците да застрашат вратата им.
Още в третата минута е създадена първата опасност пред вратата на гостите. Цветан Атанасов елиминира няколко защитници в "синьо-черно" и стреля в далечния ъгъл. Италианският вратар Джулиано Сарти не помръдва от мястото си, а топката минава много близо до страничната греда.
В следващите 10 минути голмайсторът от първия мач Никола Цанев изпълнява два преки свободни удара. Първият рикошира в крак на противников играч и без малко не влиза във вратата на Сарти, който се хвърля в противоположния ъгъл. Само ъглов удар. Вторият опит на Цанев преминава над вратата. По-късно отново футболистът с №8 пробва късмета си, но акробатичното му изпълнение не попада в целта.
В 22' гол за ЦСКА след директен обстрел от пряк свободен удар е отменен от испанския главен съдия Даниел Мария Сарикеги Иско. Причината – трябвало да се изпълни непряк свободен удар. В края на първото полувреме удар с глава на Цанев облизва напречната греда и излиза в аут.
Така завършват първите 45 минути. Със силен домакински натиск, но без гол. Вестник "Народен спорт" пише: "Струва ни се, че именно в този период те (б.а. ЦСКА – Червено знаме) пропуснаха да елиминират своя противник, което щеше са бъде естествено и логично. Защото в тия 45 минути великият Интер не съществуваше".
Второто полувреме започва по подобие на първото – ЦСКА атакува, а Интер предимно се отбранява. "Синьо-черната" стена обаче е непробиваема и това принуждава българският отбор да опитва изстрели извън наказателното поле.
След 60-ата минута италианците изнасят играта по-напред, а 120 секунди по-късно нанасят и първия си удар към вратата на Стоян Йорданов. Гол! Марио Корсо изпълнява ъглов удар и праща топката на главата на Сандро Мацола. Централният нападател я отклонява на втора греда, където Факети отбелязва. 1:0!
Голът окрилява гостите, но само за малко. 10 минути по-късно двубоят влиза в обичайното си русло – ЦСКА да е доминиращ и да търси победата. И ето, че моментът дойде. В 78' продължителната обсада пред италианската отбрана завършва с удар на Никола Радлев. Топката преминава между краката на Бедин, а Сарти не успява да се намеси. 1:1! Надеждата е жива!
В оставащите минути ЦСКА обсажда наказателното поле на Интер, но не съумява да се добере до втори гол. Последният съдийски сигнал е даден, а резултатът след 180 минути игра е 2:2. Това означава, че ще има трети сблъсък на неутрален терен, който да определи единия финалист. Колко да е неутрален. Мачът е насрочен за 3 май в Болоня. Има няколко версии защо „червените“ трябва да пътуват отново до Италия. Една от тях е, че "нерадзурите" са платили 100 000 долара на футболната ни централа за този жест.
ЦСКА - ИНТЕР 1:1
ЦСКА: 1.Стоян Йорданов, 2. Иван Василев, 3.Борис Гаганелов, 4.Христо Маринчев, 6.Димитър Пенев, 9.Никола Радлев, 11.Аспарух Никодимов, 5.Борис Станков, 7.Цветан Атанасов, 8.Никола Цанев, 10. Димитър Якимов
Треньор: Стоян Орманджиев
ИНТЕР: 1.Джулиано Сарти, 2.Тарчизио Бурнич, 3.Джачинто Факети, 4.Джанфранко Бедин, 5.Аристиде Гуарнери, 6.Армандо Пики, 7.Анджело Доменгини, 8.Сандро Мацола, 9.Ренато Капелини, 10.Луис Суарес, 11.Марио Корсо
Треньор: Еленио Ерера
Наско Сираков на 63
Голмайстор №1 в историята на Левски празнува днес. Наско Сираков е роден на 26 април 1962 г. в Стара Загора. Син на Петко Сираков – олимпийски сребърен медалист по борба класически стил от Игрите в Мелбърн през 1956 г. и световен шампион от Истанбул година по-късно.
Бившият централен нападател е най-резултатният футболист в историята на Левски с 209 гола в 264 мача. Освен на 26-кратните шампиони на България той защитава цветовете на още четири български отбора - Спартак Варна, Хасково, Ботев Пловдив и Славия. Зад граница носи екипите на испанските Сарагоса и Еспаньол, както и на френския Ланс.
На клубно ниво Сираков е отбелязал 217 гола в 406 мача във всички турнири. За националния отбор на България изигра 78 двубоя, в които отбеляза 24 гола (1983-1996 г.). Част от Пеневата чета и бронзов медалист от световното първенство в САЩ 1994 г.
Наско Сираков е петкратен шампион на България, четирикратен носител на Купата на страната и трикратен първенец в турнира за Купата на Съветската армия с фланелката на Левски. Той става голмайстор на "А" група четири пъти с тима от „Герена“. С екипа на Славия таранът е шампион и носител на Купата на България.
Мажоритарният собственик на "сините" е женен за петкратната европейска шампионка по художествена гимнастика и действащ президент на родната централа Илиана Раева. Имат две дъщери – Славея и Виолета.
Атлетико Мадрид на 122 години
На 26 април 1903 г. само година след възникването на първия мадридски футболен тим в Испания – Реал, трима баски студенти, които живеели по това време в испанската столица, решават да основат ФК Атлетико Мадрид. Първоначално тимът се казва Атлетик клуб Сукърсъл заради пристрастията на студентите към Атлетик Билбао ("ацтеките" триумфират във финала на Купата на Краля през 1903 г., побеждавайки Реал Мадрид с 3:2 именно в Мадрид).
От 1947 г. клубът носи настоящето си име – Атлетико. "Дюшекчиите" са четвъртият най-титулуван отбор в Испания с 34 отличия и третият най-успешен тим по брой титли в Примера – 11. Атлетико Мадрид никога не е печелил най-силния клубен турнир в Европа – Шампионска лига. Има загубени три финала в тази надпревара, като две от пораженията са от градския съперник Реал (2014 и 2016 г.).
Отборът е трикратен шампион на Лига Европа (2010, 2012 и 2018 г.), веднъж триумфира в несъществуващия вече турнир КНК (1962 г.) и завоюва още три златни отличия от Суперкупата на Европа (2010, 2012 и 2018 г.).
В състава на "дюшекчиите" са играли двама българи. Любослав Пенев става шампион на Испания с клуба и триумфира в турнира за Купата на Краля (1995/96). За един сезон в испанския гранд Ел Голеадор отбелязва 16 гола в 37 участия във всички турнири. Мартин Петров защитава цветовете на мадридския тим в периода 2005-2007 г. Крилото взима участие в 49 мача, в които се разписва на три пъти.
Какво още се е случило на този ден, както и още от вечния спортен архив на btvsport.bg - вижте ТУК.
Последвайте btvsport.bg за още новини във VIBER
Още видео и снимки от btvsport.bg и в INSTAGRAM
Още горещи теми от от btvsport.bg и във FACEBOOK