на живо

Боксът ни остава без олимпийско финансиране!

От 1 януари 2025 г.

Lap.bg

Българският бокс няма да може да разчита на олимпийско финансиране от 1 януари 2025 г., разкри президентът на родната централа Красимир Инински.

Още преди месец ви информирахме, че МОК вече е уведомил националните олимпийски комитети в цял свят, че бокс на олимпийските игри в Лос Анджелис няма да има. 

 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

"Аз съм крайно разочарован, имахме конгрес на европейските федерации и се бяхме разбрали да се отделим и разграничим от световната, но това не се случи. Става дума за евтина манипулация – при гласуването на финансовия отчет беше написано, че европейската федерация подкрепя IBA, което мен много ме разочарова.

Дори да отидем в другата организация, тя също няма лиценз. Докато не стане ясно накъде отива боксът, ние нямаме верен ход.

Снимка: Getty Images

"За мен най-важното е къде ще се състезават боксьорите. Никой не печели от тази ситуация, боксът е заложник. Министерството не може да отпусне олимпийски бюджет, защото тази година не сме олимпийски спорт. Как да застана пред моите състезатели и да им кажа, че няма да взимат заплати. Тази ситуация тепърва ще се разрешава, надявам се до януари да има решение.

Ние ще кандидатстваме за финансиране като олимпийски спорт, какво ще направят от министерството, е друг въпрос. Вероятно ще изчакат от МОК да излязат със становище, на което те да стъпят, за да ни дадат финансиране", обясни Инински.

Статутът на един от пионерите в олимпийската програма, бе застрашен още преди Игрите в Токио заради проблемите със съдиите, а скандалът с набедените за мъже Имане Хелиф и Лин Ю-Тин в Париж изобщо не помогна...

За сметка на това след 4 години ще гледаме 6 нови спорта - крикет, скуош, бейзбол, софтбол, лакрос и флаг-футбол.

Снимка: Lap.bg

През юни миналата година МОК изключи от структурите си управляваната от руския олигарх Умар Кремльов Международна боксова асоциация (IBA), която години наред бе със замразено членство заради куп провинения.

Поради различни финансови и законови нередности, както и обвинения в корупция срещу AIBA и нейните лидери, самият МОК пое юздите на организацията както на квалификациите за Париж 2024, така и на самите олимпийски игри.

Към момента не е известно дали ще има някакъв начин, по който МОК може да позволи на бокса да се върне в олимпийското семейство.

"Имам още цели, които искам да постигна и ще ги преследвам. Все още не гледам към Лос Анджелис, нека да мине тази година и тогава ще се концентрирам върху 2028 г. За да не се случи това, което стана в Париж, трябва да се изчистят правилата, да има ясен медицински контрол, който да установи пола на всеки състезатели. На ринга да са мъж с мъж и жена с жена", коментира европейската шампионка от тази година Светлана Каменова.

Олимпийската шампионка от Токио 2020 Стойка Кръстева добави: "Всеки ден съм с децата в залата и виждам огъня в очите им. Зад всеки спечелен медал обаче седи огромен екип от хора. В такива моменти нахлуват много спомени и човек се връща назад във времето. Всички тези успехи са от времето когато Краси дойде на власт и пое управлението. И всичко е част от веригата. Те са доказателство, че всеки си е свършил работата. Преодолели сме трудните моменти заедно."

Стойка също така допълни, че с оглед скандала с Имане Хелиф, тя трябва да спечели една световна титла.

Друга от големите ни действащи звезди на ринга – Станимира Петрова допълни: "Разочарована съм от случилото се в Париж. Но и от неяснотата от бъдещето на бокса. Надявам се, че той ще остане в Лос Анджелис, но съм приела също така, че мога и никога да не спечеля медал от олимпийски игри."

Снимка: Getty Images

Според Инински риториката на българските състезателки, която не съвпада с позицията на МОК, също е част от голямата битка.

"Този проблем касае цяла Европа. Италианската и румънската федерация също са със спрени бюджети."

Снимка: Lap.bg