на живо

Марк Уебър пред bTV: Когато кръвта ти тече с 350 км/ч (ВИДЕО и ГАЛЕРИЯ)

След Формула 1 и "24 часа на Льо Ман" пилотът пристига у нас като посланик на "Порше"

Живот на скорост. На мнооого висока скорост, над 350 километра в час. Такъв е животът на Марк Уебър – от сбъднатата мечта да бъде част от Формула 1, през лудостта, наречена „24 часа на Льо Ман“, та чак до посещението му в България.

Началото на тази история обаче не предполага подобни успехи за едно момче от австралийско градче:

„Не мога да не кажа, че късметът ме е съпътствал. Там, където съм роден, всичко започна по скромен начин – в малко градче в Австралия, където шансовете за успех никак не бяха в моя полза. Но имах добри хора около себе си. И съумяхме да се справим.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Като бях малко момче във фермата ни в Австралия докато бях на мотора, си коментирах сам, сякаш съм на състезание, печелих сам, в главата си, виждах го. И то с цялата възможна драма – представях си как печеля с милиметри, просто как печеля по красив начин. Лесно е да ти се каже да следваш мечтите си. Но ти самият все пак имаш идея какво е би могло да е възможно.“, признава Уебър.

Мечтата, наречена „Формула 1“, колкото и непостижима и невъзможна да изглежда, се сбъдва за Марк:

„Формула 1 е като да удариш джакпота. Като млад го възприемах именно така. А влезеш ли веднъж в тази среда, тя неимоверно оказва голямо влияние върху живота ти. Знаете, че когато се състезавате във Формула 1, тези отбори, всички до последния, са на страшно високо ниво, те са елитни. И за мен е удоволствие, че съм могъл да работя с най-добрите от най-добрите механици, най-добрите инженери.

6 години бях в отбора на Ред Бул. Не мога да скрия, че нагласата там е шампионска, това е. И съм радостен, че съм бил макар и малка част от това. Аз обичах работата си. Но разбира се, пътуванията са уморяващи, всичкото време в хотелските стаи. Най-често човек е сам, без семейството си. Това изтощава.

Когато обаче си на самото събитие, водещото е насладата от него. Ентусиазмът обхваща всички нас. Това може да се нарече второ семейство. Защото, като го погледнем глобално – аз съм свързан с тези хора в различните отбори, в които съм бил, повече от 30 години, без значение дали е фотограф, механик или който и да е от пилотите.“

Най-голямото удовлетворение за Уебър не е самото участие и повечето от 200 старта във Формула 1, а неописуемото чувство да спечелиш състезание в един от най-конкурентните спортове в света. Там, където е нужно да си бърз, но в същото време и много съобразителен и адаптивен:

„Да спечелиш старт във Формула 1 има малко по-индивидуален характер, тогава си някак по-горд, че си спечелил. Тогава звучи националният ти химн. И няма как да не го усетиш като своя личен момент. Споделяш го и с отбора си. Тогава ти е тази двойна емоция – да си на стълбичката и да празнуваш с отбора си. Разбира се, всеки иска да има повече победи. Аз успях на осем пъти. Е, не съм печелил сезон във Формула 1, но винаги съм бил достатъчно близо, в топ 10.

Накратко мога да кажа, че периодът от началото на израстването до там, където искаш да си, минава през много търсене, опити и грешки. Бях готов на своя край във Формула 1. Бях го планирал добре. Вярвам, че го направих в точния момент. Да, можех да продължа още, но реших, че най-добре е да се откажа, когато бях на подиума с пилоти като Фернандо Алонсо и Себастиан Фетел в Бразилия през 2012-а.“

 
 
 
Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от Mark Webber (@aussiegrit)

Вместо да се оттегли от един от най-опасните спортове, Уебър решава да продължи своя живот на висока предавка – този път с участието за отбора на Порше в Световните серии за издръжливост. Освен това, австралийският пилот участва и в едно от най-трудните състезания в света – „24 часа на Льо Ман“. Описва го като емоция, която остава за цял живот:

„Появи се вариантът да се приземя на меко, така да кажа. Такова именно бе решението да се състезавам за Порше в Световните серии за издръжливост. Защото да, не беше Формула 1, но това също е елитен моторен спорт, при това за най-добрия бранд в света. Изборът ми да сменя състезанията наложи една задължително психологическа промяна у мен да свикна с това, че споделям колата с моя съотборник. Когато обаче става въпрос за 24-часово каране, наистина осъзнаваш колко дълги са тези 24 часа. Защото колата, като машина, си имат лимит. А всяка секунда е ценна в това състезание, което продължава едно денонощие. И именно това го прави уникално.

 
 
 
Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от Mark Webber (@aussiegrit)

За тези 24 часа в тази надпревара емоциите ти са като влакче на ужасите. Комуникацията ти с всеки твой съотборник е от определящо значение. Трябва да си сигурен, че си нащрек възможно най-дълго време. Трябва да приемаш малки количества храна, иначе може да се умориш много, и то за кратък период. Ето – дори и начинът ти на хранене има значение и влияние."

Неминуемо след такова предизвикателство следват изводи:

"Мисля, че това, което научих от Льо Ман, е на какво е способно тялото без сън. Неописуемо е. Все пак да отчетем, че преди състезания не съм могъл да спя. Така че разгрявката, която е в събота сутрин в 9, а стартът се дава в 3 следобед, не е за подценяване. Защото състезанието не е просто едни 24 часа. Ти трябва да си свеж за събота сутрин, когато се дава началото, та ако там запишеш добър първи резултат, вече след това ще чакаш за същинския старт. Лесно е да си буден 36 часа. Това беше интересното за мен като професионален атлет. Да видиш какво става, когато адреналинът те владее и имаш някаква задача пред себе си. Просто резервите на тялото са впечатляващи."

Заслужава ли си? Всички тези лишения, ограничения и физически предизвикателства?

"Най-приятните ми моменти всъщност са два. Единият е, когато видиш флага за финал. Това е тежка надпревара, в която естествено, че искаш да спeчелиш. Защото виждаш и какви екипи са ангажирани. И самият господин Порше. Когато го видиш под подиума, разбираш какво значи този бранд за него. Той вижда своите коли, кои се състезават в най-тежките състезания за издръжливост. Изобщо заслужено е най-титулуваната марка на "Льо Ман". Активно се състезавам от 12-годишна възраст. И това до 38-39. Така че да, една дългогодишна кариера. Така мога да я резюмирам. Но лично на мен не ми липсва тази емоция от състезанията, от това да карам болидите. Не изпитвам нужда да съм в кокпита, а ми стига да съм, така да се каже, експертът, който си седи на дивана с чаша вино.“

Сега, след като приключиха състезателните години, Марк Уебър е посланик на Порше, посети България и отличи най-известните родни спортисти:

 
 
 
Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от Mark Webber (@aussiegrit)

„Сега съм посланик на Порше. В екипа им съм на тази марка от много отдавна – още от състезателните ми години, от 2014-а. Бил съм в Нова Зеландия, бил съм в Азия, в Скандинавските страни. Ето ме, че съм и в България, за първи път! Това, за което първо се сещам за страната ви... Ами... Григор Димитров. От гледната точка на един спортист, мислиш и опитваш да се сетиш кои хора идват от съответната страна. Защото все пак спортът има тази особеност да ни обединява. Що се отнася до това има ли шанс българин да стане част от Формула 1: Абсолютно! Главното, от което имаме нужда, е да намерите финансиране и спонсори, подобно на спортове като тенис и голф. Дори и за футбола не е лесно, за който знаем, че играят много хора и също не е по-лесно да се изкачиш до елита. Пример е Димитър Бербатов"

Марк Уебър е пример, че не е най-важно каква максимална скорост може някой да развие в прав участък. Най-същественото е да запазиш перфектен контрол над болида, който управляваш, когато и където да си на пистата.

Последвайте btvsport.bg за още новини във VIBER

Още видео и снимки от btvsport.bg и в INSTAGRAM

Още горещи теми от от btvsport.bg и във FACEBOOK