на живо

На този ден: Британец създава снукъра в Индия

Играта няма нищо общо с билярда

На този ден: Британец създава снукъра в Индия

На btvsport.bg започнахме нова поредица, с която ще ви връщаме към най-значимите събития, случили се на този ден в историята на българския и световен спорт. И ще отбелязваме рождените дни на именитите спортисти, оставили трайна диря в аналите.

На 17 април 1875 година британски офицер, който е на командировка в Индия, създава модерния снукър.

Зародишът на играта

През 1875 година млад британски офицер на име Сър Невил Чембърлейн е изпратен на командировка в Индия. В свободното си време той и неговите колеги прекарват доста време, залагайки на билярд помежду си. Играта бързо доскучала на младите офицери и Невил Чембърлейн решил да я разнообрази.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Той взима елементи от други две популярни игри тогава - "пирамида" (игра, в която има 15 червени топки, наредени на масата в пирамида, и всеки път когато играч вкара една от червените топки противникът трябва да му плати) и "черна топка" (игра, в която всеки един играч има топка в различен цвят и всеки път, когато топката му е вкарана в джоб, той отпада).

И така, комбинирайки двете игри, на 17 април се изиграва първият снукър, такъв какъвто го познаваме сега. Новият спорт бързо станал популярен между колегите на Невил, като дори се е превърнало в традиция - всеки път, когато новобранец дойде в екипа, той трябва да играе снукър.

Самото име "снукър" произлиза от жаргонен термин, използван от британските войници, с който те наричали новобранците в екипа. Когато войниците се завърнали от службата си в Индия у дома, те пренасят със себе си и новата игра. Спортът се разраства в Обединеното кралство, като първият официален турнир по снукър се провежда през 1916 година.

Правилата на играта

Всъщност играта е много праволинейна. На масата има 22 топки – 15 червени, 6 цветни (жълта, зелена, кафява, синя, розова и черна) и, разбира се, една бяла.

Целта е да се съберат най-много точки. Но има уловка - топките трябва да се вкарват с редуване на червена с цветна.

Цветните топки се връщат по местата им, докато не се вкарат всички червени. След това се прибират (в джобовете) цветните по стойността им – от жълтата (2 точки) до черната (7 точки).

Какво още се е случило на този ден, както и още от вечния спортен архив на btvsport.bg - вижте ТУК.

Последвайте btvsport.bg за още новини във VIBER

Още видео и снимки от btvsport.bg и в INSTAGRAM

Още горещи теми от от btvsport.bg и във FACEBOOK

Виж всички предложения от брошурата тук