
Историята на европейския шампион по вдигане на тежести от София 1965 Алексей Вахонин е пълна с мистерии. Баща му умира във войната, а като дете бъдещият олимпийски първенец е диагностициран с рахит.
Момчето не можело да ходи, докато не навършило 4 години, и тогава, според легендата, майка му се обърнала към мистериозен лечител, който му казал как да излекува. Според "ритуала" Алексей трябвало да бъде намазан с тесто от ръжено брашно, завързано с марля с листа от репей, след което изпечено за кратко в гореща фурна и накрая намазано с калиев перманганат. Няма информация дали ритуалът е бил извършен, но след известно време Леша наистина проходил.
Баща му е чех и е пленен от руснаците по време на войната и изпратен в Сибир, където среща бъдещата си съпруга, а през 1935 г. им се ражда син. Едва на 13 бъдещият шампион вече пуши и пие, но в същото време бил един от най-добрите с тежести в ръце. Пръв го забелязва треньорът Иван Жуков, който му намира работа и му осигурява в общежитие. Тогава известният Рудолф Плюкфелдер се заема с него.
"Той приличаше на кюлче, но беше нужна много работа, за да блести това злато", казва Плюкфелдер за Алексей.
Успоредно с тренировките, щангистът работел в мина и не искал да се откаже от лошите си навици.
През 1963 г. печели за първи път европейска и световна титла, а година по-късно отива на олимпийските игри в Токио. За да вземе златния медал, руският тежкоатлет трябва да вдигне невероятните за онези времена 142,5 кг. Алексей обаче, след като закрепя щангата над главата си, вдигна и левия си крак, за да покаже колко силен и мощен е... След това дори тези, които никога не са се интересували от вдигане на тежести, разбраха кой е Вахонин.
Славата обаче се оказва непосилна за него. След завръщането си у дома, Алексей получил апартамент в центъра на Шахти, Ростовска област, където впоследствие редовно организирал празненства и шумни партита със съпругата и приятелите си. Плюкфелдер направи всичко възможно, за да върне Вахонин в правия път и понякога успявал, но за кратко.
Щангистът в кат. до 56 кг печели още няколко европейски първенства, включително и в София през 1965-а, отново стана световен шампион, но след това резултатите започнаха да избледняват и всички опити на Рудолф Владимирович се оказват напразни. След многобройни скандали двамата се разделят и Вахонин така и не участва на олимпийските игри през 1968 г.
След края на кариерата си Алексей работи като треньор, връща и отново в мината, но заради стария си проблем с алкохола бил изгонен отвсякъде. В един момент някога най-добрият щангист в света дори копае гробове по поръчка, но е уволнен и оттам.
Краят на живота на спортиста е трагичен: съпругата му взима всичките спестявания и си тръгва с най-малкия им син, докато най-големият остана с баща си и става негов приятел по чашка. На 1 септември 1993 г., по време на поредния запой, двамата се скарват жестоко и синът намушква фатално баща си в гърдите...
Последвайте btvsport.bg за още новини във VIBER
Още видео и снимки от btvsport.bg и в INSTAGRAM
Още горещи теми от от btvsport.bg и във FACEBOOK