на живо

Почина легендарният треньор по лека атлетика Георги Димитров

Най-добрият специалист на 100 метра с препятствия за жени в света за всички времена

На 74-годишна възраст днес е починал един от най-великите треньори в историята на българската лека атлетика – Георги Димитров, съобщи alexander-vangelov.com.

Роден в Бойчиновци, Монтанско на 5 май 1948 г., още като юноша Георги показва доста перспективни резултати в хвърлянето на копие. Заради травма в ръката Димитров е принуден съвсем не навреме да се раздели със състезанията като активен атлет.

След завършване на висшето си образование във ВИФ (сега НСА) през 1974 г. Димитров е разпределен в ОС на БСФС София. Четири години по-рано (1970 г.), едва на 22, започва треньорска дейност . Първите му състезатели са от Софийска област (с. Яна, с. Горни Богров).

Първата му изявена състезателка е собствената му съпруга Валентина Стоименова-Димитрова (R.I.P.) – многократна шампионка и рекордьорка на седмобой, призьорка от олимпиада (седма), световно (пета) и европейско първенство (шеста), от Купа на Европа по многобой (два пъти трета!).

От първия до последния ден на спортната си кариера (1972-1995) при Димитров тренира олимпийската шампионка и световна рекордьорка на 100 м преп. и 60 м преп. в зала Йорданка Донкова (с осем световни рекорда!). При него се е подготвяла още една световна рекордьорка ( и световна шампионка в Рим) на 100 м преп. – Гинка Загорчева.

През 1990 г. към групата на Георги се присъединява и спринтьорката Анелия Нунева, която на олимпийските игри в Барселона 1992 зае шестото място във финала на 100 м….

Рекордьорката на 400 м Даниела Георгиева под ръководството на Георги Димитров спечели бронзов медал на 400 м от СП в зала в Барселона 1995. На същите тези 400 м варненката Ваня Стамболова е европейска шампионка (2006) и сребърна медалистка от СП в зала в Москва (2006). Нейни са рекордите ни на 400 м (49.53) и на 400 м преп. (53.68)…..

Състезателката му на скок височина Венелина Венева има няколко призови места и медали от световни и европейски първенства и с 2.04 м е трета във вечната българска ранглиста. При Димитров се подготвяха и три класни атлетки в бяганията на 800 м – Петя Страшилова (1:59.38), Цветелина Кирилова (1:59.46) и Теодора Коларова(2:00.00). Дори олимпийската ни медалистка (и все още рекордьорка на 800 м) Николина Щерева в края на кариерата си (1989 г.) тренираше при Димитров.

Няма как да бъдат изброени всички шампионки и рекордьорки на България от дългия списък на възпитаничките на Димитров. Христина Георгиева (с рекорд на копие 63.32), Атанаска Ангелова (диск), Соня Радичева (копие). Неговите атлетки спечелиха 21 (!) медала от олимпиади, световни първенства и европейски първенства на открито и в зала. Донкова има злато (1988) и бронз (1992) от олимпийски игри, Загорчева е световна шампионка в Рим (1987).

От СП в зала атлетките на Димитров са завоювали 5 медала (2 сребърни и 3 бронзови), от ЕП на открито – четири медала (1 златен, два сребърни и един бронзов).

Най-много са отличията от европейски шампионати в зала (три златни на 60 м преп. (все на Донкова), един сребърен и пет (!) бронзови).

Напоследък Георги Димитров (въпреки влошеното си здравословно състояние вследствие коварен диабет) започна работа с няколко съвсем малки атлетки на пловдивския клуб „Енерджи”. Той възлагаше определени надежди и очаквания от развитието на момичетата Сияна Бръмбарова, Ива Деливерска и Дария Мишовска.

Поклон пред светлата памет на най-добрия треньор на 100 м препятствия за жени в света за всички времена.