на живо

Спортист на годината: Десетте най (ВИДЕО+СНИМКИ)

Победителят в 67-ото издание на анкетата става ясен днес

Lap.bg

Кой е Спортист №1 на България за 2024 г.? Днес отговор на този въпрос ще бъде даден със специална церемония по връчване на наградите от 67-ото издание на анкетата.

В него се включиха 137 спортни журналисти, които дадоха своя вот и за Отбор №1 на България за 2024 г.

В Топ 10 за Спортист на годината няма изненади. Всички наши олимпийски медалисти от Париж са сред избраниците на журналистите за ценния приз. За първото място ще се борят още най-добрият ни тенисист Григор Димитров, най-добрият ни баскетболист Александър Везенков и боксьорът Кубрат Пулев, който в края на миналата година стана регулярен шампион на Световната боксова асоциация (WBA).

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Церемонията започва в 17:30 ч. и ще можете да я проследите на живо с нас тук - на btvsport.bg

Претендентите за наградата, представени по азбучен ред:

Снимка: Lap.bg

Александър Везенков (баскетбол)

Той е №1 в баскетболната Евролига. Беше избран за MVP в най-престижния клубен турнир на Стария континент през 2023 г., преди да премине от Олимпиакос в Сакраменто Кингс и да стане първият българин, играл в НБА след Георги Глушков.

През 2024 г. обаче родното тежко крило не получи достатъчно възможности за изява с екипа на "кралете". На 28 юни Везенков смени Сакраменто с Торонто Рапторс. Месец по-късно Саша се завърна в Олимпиакос.

И всичко продължи по старому! Везенков изведе гранда от Пирея до върха в Евролигата, продължава да блести и в местния шампионат. През миналата седмица той беше над всички и за България, записвайки 40 точки, 18 борби и 4 асистенции при успеха с 81:77 срещу Швеция в квалификациите за Евро 2025.

Снимка: Lap.bg

Божидар Андреев  (вдигане на тежести)

Един от най-добрите в традиционно успешният за България спорт вдигане на тежести.

През миналата година Андреев - двукратен европейски шампион в кат. до 73 кг (Батуми 2019 и София 2024) и бронзов медалист от световно (Патая 2019), добави в колекцията си и бронзово отличие от Игрите в Париж.

Във френската столица националът събра двубой от 344 кг- 154 в изхвърлянето и 190 в изтласкването.

Снимка: Lap.bg

Боряна Калейн (художествена гимнастика)

Тя има общо 104 медала в кариерата си - 34 златни, 30 сребърни и също толкова бронзови. Може би най-ценния завоюва през миналата година, когато грабна сребро в многобоя на турнира по художествена гимнастика на олимпийските игри в Париж.

Калейн беше много убедителна на финала и събра 140.600 точки. Така тя зае второто място, за да добави нов голям успех в своята кариера.

Възпитаничката на Марияна Памукова записа второ участие на Олимпиада след Токио 2020, където се нареди пета. Калейн донесе втори медал за България в историята в индивидуална надпревара при жените след среброто на Адриана Дунавска от Сеул 1988.

Григор Димитров (тенис)

Григор Димитров е константа в елита на световния тенис, а сезон 2024 бе сред най-силните в кариерата му.

Първата ни ракета постигна 46 победи в 64 мача, като триумфира в Бризбейн (Австралия) и завърши годината под №10 в световната ранглиста.

Българинът игра финали в Маями, Стокхолм и Марсилия и за втора поредна година стигна до осминафиналите на "Уимбълдън".

Снимка: Lap.bg

Карлос Насар (вдигане на тежести)

Най-добрият щангист в света за миналата година. Нямаше връх, който Карлос Насар да не покори през 2024 г. в своята кат. до 89 кг. Започна с европейско злато в София, продължи с олимпийско в Париж и завърши със световно в Манама.

Паметна за него винаги ще бъде датата 09.08.24, когато Насар стана олимпийски шампион по впечатляващ начин. Суперталантът отвя конкуренцията със световен рекорд, като бе №1 и в двете движения - със 180 кг в изхвърлянето и 224 в изтласкването за двубой от 404.

По този начин 20-годишният щангист завоюва единствената титла, която му липсваше. С успеха във френската столица дебютантът сложи край на 20-годишно чакане в българските щанги. Последното ни олимпийско злато бе от Атина 2004, когато Милен Добрев беше над всички в кат. до 94 кг.

Така Насар спази и обещанието, което даде пред bTV в дните преди заминаването си за Париж - че специалното му интервю пред нас ще бъде последното преди да стъпи на олимпийския връх.

От болничната стая в "Света Анна" до златото в Париж. Път, извървян от Карлос.

Големият герой е д-р Евгени Нешев – лицето, което оперира Насар и вдъхна увереност на тежкоатлета ни, че след срязания ахилес отново може да се завърне в залата. Една мечта, която щангистът сбъдна 431 дни по-късно.

Снимка: Lap.bg

Кимия Ализаде (таекуондо)

За Кимия Ализаде се знае всичко. Или почти всичко. Първата иранка, печелила олимпийски медал в историята, първата иранка, донесла бронз за българското таекуондо в олимпийската ни история, вдъхновение за милиони момичета, потискани от режима в родината ѝ.

В началото на август Ализаде завоюва бронз в кат. до 57 кг в Париж. Тогава Кимия победи с 2:1 части поставената под №1 китайка Жонгши Луо.

Кубрат Пулев (бокс)

2024-та беше годината на сбъдната мечта за Кубрат Пулев. Българският боксьор изпълни завета на баща си Венко - стъпи на световния връх.

Кобрата срази Махмуд Чар в 12-рундова битка пред 12 000 в Арена София. Съдиите бяха единодушни - 117-111, 117-111, 116-112 в полза на българина.

Снимка: Lap.bg

Така Кубрат Пулев стана регулярен шампион на Световната боксова асоциация (WBA) в тежка категория. Успехът го постави сред потенциалните съперници на държащия поясите на Световния боксов съвет (WBC), Световната боксова асоциация (WBA) и Световната боксова организация (WBO) - Олександър Усик.

Победата бе под №32 за Кобрата на професионалния ринг, като 14 от тях постигна с нокаут.

За Кубрат Пулев това бе втори мач пред родна публика през миналата година. На 20 март той проведе една боксова гала, която беше организирана и подготвена именно за битката на Кобрата срещу Махмуд Чар. Дни преди събитието обаче Чар се контузи тежко - скъса бицепс и се подложи на задължителна операция, а на ринга се качи коравият украинец Игор Шевадзутский, когото българинът победи.

Кобрата се боксира за трети път на възможно най-високото ниво - в мачове за световните титли. През ноември 2014 г. Кубрат се изправи срещу Владимир Кличко, а през декември 2020 - срещу Антъни Джошуа. И в двата случая отстъпи.

Снимка: Lap.bg

Магомед Рамазанов (борба)

Ред е на друг от триото ни олимпийски шампиони от Париж 2024. Натурализираният руски борец Магомед Рамазанов триумфира със златото в кат. до 86 кг в свободния стил. Във финала той разгроми със 7:1 шампиона от Рио 2016, сребърен медалист от Токио 2020 и трикратен световен първенец Хасан Язданичарати.

Последната титла за България в свободната борба беше на легендата Валентин Йорданов при 52-килограмовите от Атланта 1996.

Снимка: Lap.bg

Семен Новиков (борба)

Натурализираният украинец бе първият олимпийски шампион за България от Париж 2024. Борецът грабна златото в кат. до 87 кг на класическия стил.

Във финала Новиков разгроми със 7:0 световния вицешампион в кат. до 82 кг Алиреза Мохмадипиани (Иран). Той не остави никакъв шанс на съперника и го разнасяше безмилостно из тепиха.

Българската борба нямаше олимпийска титла от 24 години. За последно триумфира Армен Назарян в Сидни 2000. Именно натурализираният арменец подкрепяше Новиков от трибуните в компанията на члена на Управителния съвет на федерацията Гриша Ганчев.

Новиков пък се превърна в единствения борец в класическия стил от Европа, стигнал до върха в Париж.

Снимка: Lap.bg

Хавиер Ибанес (бокс)

Боксьорът Хавиер Ибаниес пък беше първият медалист на страната ни на Игрите във френската столица. Спечели бронзовото отличието, след като победи Шудай Харада (Япония) в четвъртфиналите в кат. до 57 кг.

Натурализираният кубинец и поставеният под №7 вицешампион от Азиатските игри в Хуанчжоу 2023 направиха страхотен мач. Ибаниес не остави съменения в по-високата си класа и спечели с единодушно съдийско решение - 5:0 (29:28, 29:28, 30:27, 30:27, 29:28).

Така Ибаниес донесе 20-о отличие за българския бокс на олимпийски игри. Дотогава националите бяха спечелили 5 златни, 5 сребърни и 9 бронзови, а за последно титла завоюва Стойка Кръстева на Игрите в Токио през 2021 г. Именно боксьор носи първия медал за България на най-големия спортен форум - Борис Георгиев-Моката се окичва с бронз през 1952 г. на Игрите в Хелзинки (Финландия).

Отличието, спечелено от Ибаниес, беше и първото за български олимпиец от Лондон 2012 насам, когато Тервел Пулев се окичи с бронз в бокса. Между двете постижения имаше точно 4376 дни.

Снимка: Lap.bg

Непосредствено след Топ 10 в подреждането за Спортист на годината следват петата от Игрите в Париж Валентина Георгиева (спортна гимнастика), Любомир Епитропов (плуване), Алберт Попов (ски алпийски дисциплини), Радослав Янков (сноуборд), Стилияна Николова (художествена гимнастика), Никола Цолов (автомобилизъм), Десислава Ангелова (гребане), Габриела и Стефани Стоеви (бадминтон), Светлана Каменова (бокс), Рами Киуан (бокс) и Тихомир Иванов (лека атлетика).

Отбор №1 на България за 2024 г. ще бъде определен между:

- Национален отбор по вдигане на тежести за мъже

- Национален отбор по волейбол за жени до 18 г.

- Национален ансамбъл по художествена гимнастика

- ПФК Лудогорец

Ежегодно анкетата се организира успоредно с допитването за най-добър треньор. В 41-то издание на анкетата Треньор на България, организирана от в. "Труд", участие взеха 28 медии.

Първите петима по азбучен ред:

- Антонина Зетова (волейбол)

- Валентин Ангелов (борба)

- Марияна Памукова (художествена гимнастика)

- Павел Христов (вдигане на тежести)

- Филип Янев (спортна гимнастика)

Последвайте btvsport.bg за още новини във VIBER

Още видео и снимки от btvsport.bg и в INSTAGRAM

Още горещи теми от от btvsport.bg и във FACEBOOK