на живо

Спортната 2024 г.: Доминацията на Карлос Насар, триумфът на Кубрат Пулев и още

Изпращаме най-силната олимпийска година за България от началото на века

 

Изпращаме най-силната олимпийска година за България от началото на века. Година, която ни донесе нови рекорди, сбъднати мечти и ни показа на какво е готов човешкият дух, за да стигне до върха.

Януари

Годината започна с титлата на Григор Димитров в Бризбейн. За него тя е първата от 2017-та насам, а през годината последва и завръщане в Топ 10, както и демонстративен мач в София срещу Новак Джокович.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: БГНЕС

След 6-годишна пауза сноубордистът Радослав Янков се завърна на подиума с третото си място от Световната купа в Пампорово в паралелния слалом.

Февруари

Февруари беше успешен за вдигането на тежести - Карлос Насар и Ангел Русев триумфираха на европейското първенство в София.

Александър Асенов завоюва златен медал от световното първенство по лека атлетика за спортисти с интелектуални увреждания в дисциплината 200 м спринт.

Баскетболните национали осъществиха подвиг - победиха световния шампион Германия в мач от квалификациите за Евробаскет.

Март

През март Кубрат Пулев записа 32-та си победа, сразявайки Игор Шевадзутский.

Април

Елитът на художествената гимнастика пристигна в София за Световната купа. Боряна Калейн взе златото, а Стилияна Николова среброто в индивидуалната надпревара. Ансамбълът грабна бронза.

Май

През пролетта Стилияна Николова стана абсолютна европейска шампионка, а Никола Цолов - първият българин, печелил спринт във Формула 3.

Снимка: Reuters



Юни

В началото на лятото Реал Мадрид спечели рекордната 15-та купа в Шампионска лига.

Бостън Селтикс станаха шампиони за 18-ти път в НБА.

Последва златен медал на Любомир Епитропов на европейското първенство по плуване в 200 м бруст.

Юли

След 37 години световният рекорд на Стефка Костадинова остана в историята. На 8 юли Ярослава Магучих подобри върховото постижение в скока на височина с 1 см.

Испания стана европейски шампион по футбол за четвърти път.

Снимка: Reuters

Александър Везенков се завърна в Олимпиакос.

Лекоатлетката Радина Величкова стана европейски шампион в първенството до 18 години на 100 м спринт. Взе и бронза в скока на дължина.

В края на юли светът стана олимпийски игри. Българските участници бяха 46, разпределени в 15 спорта. Върнаха се от Париж със 7 медала – 3 златни, 1 сребърен и 3 бронзови, подобрявайки броя на отличията от Токио.

Във френската столица щангистът Карлос Насар продължи доминацията си, шампиони станаха още борците Семен Новиков и Магомед Рамазанов. Боряна Калейн стана олимпийска вицешампионка в художествената гимнастика, боксьорът Хавиер Ибанес, щангистът Божидар Андреев и таекуондистката Кимия Ализаде се окичиха с бронзови отличия.

България имаше и финалист в леката атлетика в лицето на Тихомир Иванов във високия скок, както и историческо пето място в спортната гимнастика - това на Валентина Георгиева на прескок.

В Париж не мина без скандали. Половата идентичност на шампионките в бокса Имане Хелиф и Лин Ю Тин беше поставена под въпрос.

Междувременно Джокович спечели своя „Златен шлем“, след като завоюва липсващата му олимпийска титла.

Снимка: Reuters

Август

Лятото не приключи без едно последно отличие, този път параолимпийско – гюлетласкачът Ружди Ружди прибави медал от форума в колекцията си.