Събитията в българската борба напоследък приличат на врящ котел. Битката, която се води има ясно изразени лагери: от една страна е настоящото ръководство на федерацията, което твърдо стои зад руския селекционер на националния отбор класически стил Сослан Фарниев. От друга страна е опозицията, която макар да няма излъчен лидер, има официално своите лица: Това са Симеон Щерев – бивш личен треньор на Станка Златева и селекционер на женския национален отбор. Както и самата Станка Златева. Покрай тях не липсват и още, начело с легендите Георги Мърков, Петър Киров и Александър Томов. Плюс Иво Ангелов, Емил Будинов, Димитър Иванов, Камен Лозанов, Стефан Тошев – всички те преди две седмици седнаха на една маса заедно на пресконференция и поискаха оставката не само на Сослан Фарниев, но и на ръководството на федерацията.
View this post on Instagram
Какво се случва обаче със Сослан Фарниев? Ето, в това е големия въпрос от неделя вечер насам. Тогава осетинецът шокиращо избра социалната мрежа Инстаграм, за да „депозира“ своята оставка, като публикува решението си, че напуска България и е отворен към нови оферти в… стори. За да засили ефектът, Фарниев публикува и емоционален пост със снимки с олимпийския шампион Семен Новиков, с когото той се сбогува и му благодари за съвместната работа. Това поведение на Фарниев постави управата на федерацията по борба в меко казано неловка ситуация. Президентът на централата Христо Маринов вчера сутринта не знаеше, че Сослан Фарниев е обявил напускането си, а часове по-късно, принуден от набиращия скорост нов скандал, отговори с пост в страницата на федерацията по борба във Фейсбук, че централата не приема „оставката“ и че продължава да гласува доверие на Фарниев.
Казусът Сослан Фарниев
В опит да стигнем до Сослан Фарниев и да научим истината от самия него, вчера посетихме тренировката на националния отбор. Новиков и останалите борци тренираха, но Фарниев не беше в залата. Заниманието води неговия брат и помощник в националния отбор – Козбек Александрович. Самият Новиков обяви, че вероятно Фарниев е болен, за да го няма и че той няма връзка с треньора си.
Днес отидохме отново на тренировка с надеждата да се срещнем този път лично със Сослан Фарниев, към когото отправяме почти ежедневна покана за интервю от началото на раздора в борбата и от бойкота на държавното първенство във Враца на 11 януари. Днес Фарниев отново отсъстваше, а брат му обяви, че специалиста е в отпуска.
Повече яснота по случая потърсихме от президента на федерацията Христо Маринов, който прие наш екип в офиса на федерацията. Оказва се, че Сослан Фарниев не е болен. Но не е и в отпуск. А просто се нуждае от време, за да обяви окончателното си решение дали остава начело на националния отбор. Признанието дойде от Маринов:
„Всичко, което идва вижда, чува и му идва в повече. До края на седмицата да се произнесе. Смята, че без него нещата биха тръгнали по-леко.“
Оставка, разписана върху бял лист хартия с химикал и депозирана във федерацията от Сослан Фарниев към този момент, няма. Де факто, той е изпълнил това като е използвал целите на своя Инстаграм профил. Според Маринов, яснота ще има в следващите няколко дни:
„Той обявява, че не иска да е треньор и ние казваме, че не сме окей и искаме той да остане. Той като треньор си върши работата. Дали това се харесва, или не се харесва на някои хора, е друга тема. За нас важното е в залата той да си върши работата. Борците с него да се чувстват спокойни и когато отидем на европейско, световно, олимпиада – да има медал.“
Към днешна дата, Христо Маринов не се наема да каже дали Сослан Фарниев ще остане да води националния отбор в класическия стил. Факт, който сам по себе си е притеснителен. До европейското първенство остават два месеца:
„Става малко време разделно. Не се знае дали той ще продължи като треньор. Това е негово право на избор. Ние насила не можем да го държим. Ако той иска да си тръгва, ще си тръгне. И ще търсим други треньори.“
Христо Маринов признава, че няма лична връзка със Сослан Фарниев. Вероятно такава държи човекът, без когото федерацията по борба не би издържала финансово – Гриша Ганчев.
„Говоря с човек, който държи връзка с него (с Фарниев – б.а.). Той иска няколко дни да се отърси, да си почине и ще си каже думата. Може и да размисли. И друг път е качвал подобни постове“, споделя Маринов.
Запитан от нас вярно ли е, че към Сослан Фарниев са отправяни писмени и устни заплахи в последно време, Христо Маринов отговори така:
„Възможно е. Вие виждате и на шампионата, че имаше вербално нападение към него. Всичко това му се отразява по един или друг начин.“
Атака срещу федерацията
Според Христо Маринов, опозицията не търси диалог с него, нито със сегашната управа на федерацията. Нито целта на опозицията е просто да се смени треньора на класическия стил:
„Той (Сослан Фарниев – б.а.) е по-скоро предтекст. Атаката е по-скоро към федерацията. Целта е да ни свалят и да се настанят на нашето място. Аз съм винаги готов за разговори, но аз не мисля, че те целят разговори, ако трябва да съм откровен. Преследват лични интереси. Не ги интересува европейското, че е след два месеца“, казва Маринов, който признава, че ще се кандидатира за нов мандат начело на централата. За него той би бил трети.
Проблемът с руския език
Попитахме Христо Маринов не вижда ли проблем, че в националния отбор по класическа борба тренировките се водят на руски език. Сослан Фарниев не знае български. Това бе един от основните козове на опозицията, че в държавния тим всичко е подчинено на чужденците и че българите също са принудени да говорят и да се оправят с руския език.
„Ако говореха на украински, проблем ли щеше да е? Никога не е било казус, че някой не е разбрал треньора и не е изпълнил задачата. Не сме първия спорт, в който имаме чужденец за селекционер и не сме първите, където се говори на чужд език. Във волейбола имат треньор – италианец. Повечето момчета разбират и винаги са готови да преведат.“
Толерират ли се чужденците?
Големият мотив на опозицията в борбата е свързан с факта, че в момента в българската борба има страшно много натурализирани състезатели. Някои от тях откровено са от световна класа – Семен Новиков в класическия стил и Магомед Рамазанов в свободния донесоха олимпийските титли на България от игрите в Париж миналото лято. Но далеч не са само те. Ето и отговорът на Христо Маринов:
„Пълни глупости. Няма български борец, който има реален шанс за медал да не е получил шанс. Шампиони на България под път и над път. В България конкуренция няма и сигурно е така не само в борбата. Стават шампиони. Но стават и шофьори, и спасители, и охранители. Шампиони на България – бол. Но подготвен състезател за медал от европейско, световно и олимпиада е друго нещо“, казва Маринов и допълва:
„И аз съм бил борец. И аз съм имал някакви успехи. Едно време също имаше чужденци – Армен Назарян в класическия стил, Николай Паслар и Анатолий Гуйдя в свободния. Това попречи ли на мен, на Иво Ангелов, на Явор Янакиев? Сега защо някой не вземе място например на Кирил Милов в националния отбор?“
Кога да очакваме решение за Фарниев?
До края на седмицата. В следващите няколко дни би трябвало окончателно да стане ясно дали ръководството на федерацията трябва спешно да намери План Б и да назначи нов селекционер в оставащите по-малко от 60 дни до европейското първенство. Според Маринов, той не знае да има опасност ако Фарниев напусне България, да вземе със себе си и Семен Новиков.
Това е Христо Маринов
Христо Маринов е роден на 14 март 1987 г. в Стара Загора. Става президент на българската федерация по борба едва 30-годишен. На 7 април 2017 г. в Русе 73 от 85 делегата на Общото събрание гласуват в негова полза. Така Маринов се нагърбва с отговорната задача да наследи начело на родната централа по борба легендата Валентин Йорданов. Йорданов – олимпийски шампион в свободния стил от Атланта’96, 7-кратен световен и още толкова пъти европейски шампион, управлява в продължение на 19 поредни години.
На 1 април 2021 г. Христо Маринов е преизбран за нов 4-годишен мандат като президент на федерацията по борба. Това се случва с единодушно решение на всичките 35 делегати на Общото събрание в София. Кандидатурата на Маринов е единствена и е издигната от клуб Берое Стара Загора. В сегашния си мандат Христо Маринов работи с Управителен съвет от 13 души. Ето и кои са те:
Управителен съвет на федерацията по борба
Валентин Йорданов
Гриша Ганчев
Александър Томов
Валентин Райчев
Николай Гергов
Методи Пенев
Иван Мирославов
Тодор Ангелов
Стефан Николов
Васил Сайменов
Вангел Вангелов
Николай Стоянов
Като борец Христо Маринов си извоюва статута на един от най-успешните ни борби в класическия стил през новото хилядолетие. Той става световен шампион в кат. до 84 кг от първенството на планетата в Москва през 2010 г., а две години по-късно, през 2012 г., печели европейската титла в своята категория в Белград. На клубно ниво се бори за Славия-Литекс.
Последвайте btvsport.bg за още новини във VIBER
Още видео и снимки от btvsport.bg и в INSTAGRAM
Още горещи теми от от btvsport.bg и във FACEBOOK