на живо

„Здрави и силни“: Хранене и спорт срещу паник атаки и стрес (ВИДЕО)

В епизод 14 на дигиталната ни рубрика Белчо Христов бърка с пръст в една дълбока рана

 

Какво е ПАНИК АТАКА?

Паническата атака е чувство на внезапна и силна тревожност. Пристъпите могат да имат и физически симптоми, включително: треперене, чувство на дезориентация, гадене.

Паническото разстройство е тревожно разстройство, при което редовно имате внезапни пристъпи на паника или страх.

Всеки изпитва чувство на тревожност и паника в определени моменти. Особено във времената, в които живеем. Това е естествен отговор на стресови или опасни ситуации. Но човек с паническо разстройство изпитва чувство на тревожност, стрес и паника редовно и по всяко време, често без видима причина.

 

Тревожността: това е чувство на безпокойство. Може да варира от леко до тежко и може да включва чувство на безпокойство и страх. Паниката е най-тежката форма на тревожност. Може да започнете да избягвате определени ситуации, защото се страхувате, че ще предизвикат нова атака. Това може да създаде цикъл на живот „от страх, в страх“. Това може да увеличи усещането ви за паника и да ви причини още повече атаки.

Паническа атака: по време на паническа атака получавате прилив на интензивни психически и физически симптоми. Може да се появи много бързо и без видима причина. Пристъпът може да бъде много плашещ.

Симптомите включват:

Учестен пулс, чувство на отпадналост

Изпотяване

Гадене

Болка в гърдите

Задух

Треперене

Горещи вълни

Втрисане

Усещане за задушаване

Световъртеж

Сухота в устата

Нужда да отидете до тоалетната

Чувство на ужас или страх от смърт и др.

Повечето паник атаки продължават между 5 и 20 минути. Според някои изследвания, има и такива, които продължават до час. Броят на пристъпите зависи колко тежко е състоянието ви. Някои имат атаки веднъж или два пъти месечно, други ги получават няколко пъти седмично.

Въпреки, че пристъпите на паника са плашещи, те не са опасни. Атаката няма да ви причини никаква физическа вреда и е малко вероятно да бъдете приети в болница. Повечето симптоми могат да бъдат симптоми и на други състояния, така че може не винаги да изпитвате паническа атака. Например, може да имате ускорен пулс, ако имате много ниско кръвно налягане.

КАКВО ДА ПРАВИМ ПО ВРЕМЕ НА ПАНИК АТАКА?

Следващият път, когато почувствате пристъп на паника: не се борете с нея, останете където сте, ако е възможно дишайте бавно и дълбоко, напомнете си, че ще премине и се съсредоточете  върху позитивни, спокойни и релаксиращи образи, не забравяйте, че това състояние не е животозастрашаващо.