Готови ли сте за финала на Лига Европа между Тотнъм и Манчестър Юнайтед? Остават само няколко дни до зрелището на 21 май в Билбао, което може да гледате пряко по bTV Action и на платформата VOYO.BG.
Призоваваме ви да влезете във футболен режим със звуците от традиционната албока - малък духов инструмент, който е добре познат в баската област в Испания. Някога този пронизващ писък, идващ от изящната разновидност на дървената свирка е бил знак за започващ фестивал.
В наши дни нотите, излизащи от албоката, обикновено предшестват карнавалната атмосфера на стадион "Сан Мамес".
Известен като "Катедралата", стадионът на Атлетик Билбао носи името на светец, живял през трети век. Свети мъченик Мамант (на испански - Мамес), загубил живота си заради християнската вяра. Християнските жития разказват, че е хвърлен на лъвовете, за да го разкъсат, но той успява да ги укроти и да избяга.
Свети Мамант е роден в затвора около днешния град Кайзери в Турция. Родителите му - Теодот и Руфина, били знатни патриции, но били хвърлени там, защото изповядвали християнството. След смъртта им грижите за него поела богатата вдовица Амия.
Свети Мамант бил измъчван многократно от управителя на Кайзери, както и от римския император Аврелиан. След като бил хвърлен на лъвовете и ги укротил, един от тях останал с него. Затова той е изобразяван винаги с лъв.
Свети Мамант или Сан Мамес, както го наричат в Испания, е доста почитан в Ливан, Кипър, Гърция и Италия. Той е покровител на сираците, на малките деца, на родилките. У нас го почитаме на 2 септември.
Религията, историята и футболът са неразривно свързани в сплотената баска общност. Старият Сан Мамес е построен през 1913 г., а през 1952 г. се сдобива с емблематичната арка, която след разрушаването на стадиона се издига над тренировъчната база на Атлетик. Първата копка на новата Катедрала става факт през 2010 г., а през 2013 г. стадионът е готов.
Съоръжението струва 218 000 000 евро, инвестирани от баското правителство и спонсори. Капацитетът му е 53 331 места, а освен първият и вторият отбор на Атлетик Билбао, там мачове играят и от националния отбор на Баската област.
Фасадата е от променящи цвета си кристали, а пред нея гордо се извисява запазената от стария стадион статуя на Рафаел Морено Пичичи. Той вкарва първия гол в историята на Сан Мамес.
Традицията повелява капитанът на всеки отбор, който за първи път гостува на този стадион, да му поднесе цветя. Това е част от подготовката за влизане в Катедралата! И за момента, в който отборът-гост ще се изправи очи в очи с... лъвовете.
Така наричат тимът на Атлетик Билбао, който обитава стадиона. "Лъвовете" са отбор с традиции. Те са основани през 1898 г. от Хуан Асторкия и ученици от гимназия "Замакоис". Футболът в града навлиза малко преди това, благодарение на британски работници в корабостроителниците и мините в града и студенти, преминали през училищата и университетите в Англия, главно през Саутхемптън, Портсмут и Съндърланд.
Атлетик е фактор през първите години на ХХ век. Тимът печели 10 пъти Купата на краля, преди да дебютира в Ла Лига със създаването ѝ през сезон 1928/1929. До избухването на Испанската гражданска война през 1936 г., Атлетик печели титлата 4 пъти - 1930, 1931, 1934, 1936. Добавя и трофеи от 1943, 1956. Следва лек спад във формата, а последните две титли на любимците на Билбао са от 1983 и 1984 г.
В последните сезони Атлетик държи местата в подножието на върха. През сезон 2023/2024 "Лъвовете" спечелиха своята 24-та Купа на краля, като това им осигури сезон в европейските клубни турнири. И за малко отборът да сбъдне мечтата на баските си фенове. Атлетик игра на полуфинал в Лига Европа, но Манчестър Юнайтед осуети мечтата тимът да играе на собствения си стадион в битка за трофея.
Непримиримият дух на баските, който клубът носи, си има обяснение.
Баската автономна област е разположена в североизточната част на Испания, на Бискайския залив. Тя е една от 17-те области с автономия в Испания, според конституцията от 1978 г.
Въпреки че местното самоуправление е доста силно изразено и местните институции имат доста свобода, конфликти винаги има. До 2018 г. на територията действаше организацията "Баско отечество и свобода", която се обявяваше за пълна независимост на областта - и от Испания, и от съседна Франция.
Няма официални данни колко са убитите в няколкото атентата на организацията, но се смята, че тя е свързана с няколко избухнали бомби и няколко опита за убийство на испански политици и дори краля.
Всъщност по тези територии са се вихрили няколко племенни групи - келти, васкони. Има доста теории за произхода на предците на днешните баски, като дори съществува хипотеза, че те идват от... Кавказ.
Сигурно е, че Римската империя е владяла териториите, въпреки огромната съпротива на местните. Те са окончателно завладени от Крас - лейтенант на Цезар, през 65 г. пр.н.е. В империята те се радват на относителна свобода, като това обяснява и яростният им отпор срещу мюсюлманските завоеватели, а по-късно и срещу опитите на Карл Велики да ги покори.
Всъщност, на тази територия се формира и една от най-ранните християнски държави - кралство Памплона или кралство Навара. Разцветът на държавата е при крал Санчо III Велики (1004–1035). То просъществува до 1589 г., след което е присъединено към Франция.
Френската революция от 1789 г. променя всичко за баските, които ценят силно своята независимост. Бунтове, войни и преминаване от една страна в друга ще отбележат следващите години на областта - и всички те в името на самоуправлението!
В крайна сметка областта преживява какво ли не по време на Първата и Втората световна война, но най-голямо влияние на настроенията и до днес има периодът на диктатурата на генерал Франко. Именно в такива условия се развива и национализмът, който е силно застъпен сред баските и днес.
В областта живеят близо 3 милиона жители. Най-големите градове са Билбао, Памплона, Виктория-Гастейс, Сан Себастиан.
Областта е доста продуктивна. 5,9% от брутния вътрешен продукт на Испания за 2023 г. идва именно от баската област.
Широко застъпено е производството на стомана заради многото железни руди в областта. Местоположението пък подсказва, че корабостроителството също е сред основните дейности там.
Билбао е един от най-туристическите градове в Испания. Над 5 млн. пътници обслужва летището в града всяка година, а до там има и влак, и ферибот.
В Билбао, освен за футбол, туристите идват за изкуство. Там се намира един от музеите на фондация "Гугенхайм". Той е открит през 1997 г. Модерната сграда е проектирана от канадския архитект Франк Гери и е изключително впечатляваща.
Впечатляващо е, че само за две години след отварянето му, музеят носи приходи на града от над 630 000 евро!
В него могат да се видят безценни експонати на модерното изкуство.
Какво друго да правите в Билбао? Да се разходите по моста "Кампо-Волантин", да посетите Новия площад, да минете с корабче по река Нервьон, да ядете традиционни морски деликатеси като змиорка, риба треска, калмари.
Едно от най-интересните неща, с които ще се сблъскат посетителите на Билбао, е езикът. Местният баски се използва наред с испанския. Има си своя писменост и граматика.
Според една от легендите баският е един от 72-та езика появили се на този свят след разпада на Вавилонската кула.
Той се смята за една от мистериите на езиковедството, тъй като произходът му продължава да е неясен. Това го прави много труден за учене, тъй като няма допирни точки с други познати езици.
Именно езикът е в основата на онази теория за произход на баските от Кавказ. В него, вследствие от вековете взаимодействие с други култури, се наблюдават няколко заемки от латинския, но всичко друго е уникално - точно като самия град!
А за кой Билбао ще е на късмет - Тотнъм или Манчестър Юнайтед? Кой ще грабне титлата в Лига Европа? Отговорът на 21 май от 21:00 ч., пряко по bTV Action и на VOYO.BG.
Последвайте btvsport.bg за още новини във VIBER
Още видео и снимки от btvsport.bg и в INSTAGRAM
Още горещи теми от от btvsport.bg и във FACEBOOK