Два дни преди конгреса си в Бахрейн ФИФА уволни „главите” на етичната си комисия Ханс-Йоаким Екерт и Корнел Борбели, считани за най-активните борци срещу корупцията в организацията.
Футболната централа, начело с президента Джани Инфантино, реши да не подновява мандатите на двамата, а действията вече са въпрос на сериозни подозрения. Те сякаш ни връщат към едно минало, от което ФИФА уж се беше разграничила.
При стъпването си в длъжност на 26 февруари миналата година Джани Инфантино беше категоричен:
„ФИФА премина през тъжни и кризисни времена. Но те вече приключиха. Навлизаме в нова ера. Ще възстановим реномето на организацията”.
И така малко над година по-късно президентът на ФИФА се освободи от Екерт и Борбели, защото на практика… са прекалено успешни.
Неудобни ли са на някого Екерт и Борбели?
Изглежда бяха предпочетени нечии лични интереси пред дългосрочните интереси на ФИФА и футбола. В старанието си да направи реформи и да възстанови уважението на спортния свят към международната футболна организация Джани Инфантино направи сериозна крачка назад. Сериозна крачка към корупцията.
ФИФА се освободи от двама от най-уважаваните си подчинени, които неуморно работеха за така търсеното почистване на реномето на организацията.
Хора, които през последните 4 години бяха в основата на общо 194 разследвания и отстраняването на 70 служители заради корупция.
Две от въпросните отстранени лица бяха доста познати - Сеп Блатер и Мишел Платини. Работата на Екерт, Борбели и етичната комисия доведе до изхвърлянето на Блатер и Платини от футбола за осем години.
С действията си шефът на арбитража и председателят на следствената група буквално изправиха пред съда швейцареца и французина в обвинения за корупционни практики и незаконно преведени милиони швейцарски франкове.
Непосредствено след това Екерт и Борбели бяха в основата и на отстраняването на още 12 високопоставени членове на ФИФА отново заради корупция.
Логичен би бил въпросът - ако не беше наказанието и делото срещу Сеп Блатер, щеше ли въобще Джани Инфантино да стане едва третия президент на ФИФА в последните 40 години?
И така явно от благодарност и признателност Инфантино и ФИФА наградиха Екерт и Борбели с… уволнение.
Какво следва?
Малко известната колумбийска адвокатка Мария Клаудия Рохас изглежда ще заеме мястото на Борбели, а бившият председател на съда на Европейския съюз – гръкът Василиос Скурис най-вероятно ще замени Екерт. Промени, които ще бъдат гласувани на конгреса в Бахрейн.
Наследниците на позициите ще трябва тепърва да се запознаят с процесите в централата. Не подновяването на мандатите на Екерт и Борбели ще доведе до дълги забавяния на настоящите разследвания на етичната комисия.
Като цяло решението се очаква да доведе до усложнение в наказателното преследване на нарушителите на Етичния кодекс на ФИФА. На прост език предстои мъгла и обща липса на отговорност по високите етажи на централата. Епизод, който вече сме гледали.
И кой печели от него?
Със сигурност не и футбола.