на живо

Това имаме, това избираме

Тази година спортистите ни са в категория „почти”

Анди Мъри - олимпийски шампион по тенис, победител на „Уимбълдън” и №1 в световната ранглиста. Алистър Браунли - носител на титлата по триатлон от игрите в Рио 2016. Ник Скелтън - легендарен състезател по конен спорт, спечелил олимпийско злато на 59 години.

Така изглежда челната тройка на Би Би Си за спортна личност на годината във Великобритания. Какво ли им е било на гласуващите журналисти, след като представителите на страната спечелиха общо 67 отличия (27 златни) само в Рио? Да не говорим за успехите в останалите значими надпревари. И в дисциплини извън олимпийската програма - достатъчно е да споменем най-актуалното име в професионалния бокс Антъни Джошуа...

Утре е церемонията за „Спортист на годината” в България. Няма смисъл от плоски аналогии. Разбира се, че Великобритания е несравнимо по-богата държава с население над 60 милиона души. Няма база за сравнение и по отношение на ценности и стратегия в областта на спорта.

Излишно е да спекулираме и с класирането по медали от Сеул 1988. Само за справка - тогава България е седма сред нациите с 35 медала, а Великобритания е извън челната десетка (№12, 24 медала).

Бакалски сметки също не са необходими, но все пак - всеки от трите медала в Рио струва на българските данъкоплатци по 25 млн. лева (за подготовка през 2013-2016 г. са изразходвани 76 млн. лв.). Докато на Острова инвестират колосалните 350 млн. паунда (над 800 млн. лв.) за развитие на олимпийските и параолимпийските спортове в периода 2013-2017. Излиза, че всяко от отличията им е на стойност около 9,5 млн. лв. Тоест три пъти по-евтино от българските...

Няма как да не отбележим обаче, че (все още) поне в спорта ресурсите - финансови и човешки, не са всичко. Нека си спомним какво направи Исландия (350 000 жители) на Евро 2016 по футбол. А Бахамите (338 000 жители) произведоха шампион и сребърен медалист от олимпийските игри.

Спортната ни равносметка в края на 2016 година е тъжна. Много тъжна. На церемонията ще видим иначе отлични спортисти, повечето от които обаче са в графата „почти”. Фаворит за приза е сребърна медалистка от Рио. Кубрат Пулев стана шампион, но интерконтинентален. Григор Димитров победи Рафаел Надал, но после го наредиха сред разочарованията в тениса. Елица Янкова стъпи на подиума, но това не е голяма утеха предвид регреса в борбата. 

И така нататък.

С това разполагаме, това избираме. Не ги обвиняваме. Не ги подценяваме. Напротив. Ами ако ги няма дори Мирела Демирева, Радо Янков и останалите? За съжаление вероятно ще трябва да си отговорим на този въпрос след няколко години. Или още след 12 месеца.

Иначе - честито на Анди Мъри. Честито и на Великобритания. Но нека островитяните не се надуват прекалено. Те накъдето са тръгнали, ние оттам се връщаме. А и ще им гледаме сеира, като започнат бойкотите на сърдити недооценени шампиони...

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement