на живо

Брейк - спорт, изкуство, страст, бъдеще

Канадец и японка ликуваха в Париж 2024

 
В разгара на олимпийските игри станахме свидетели на множество ожесточени битки, сладки победи, тежки загуби и наблюдавахме огромен водовъртеж от емоции от страна на спортисти, треньори и публиката.
 
Всеки любител на спорта по света бе вперил поглед във френската столица и наблюдаваше как се пише спортна история.
 
Организаторите предложиха зрелищно откриване, което бе последвано от не по-малко впечатляващите двубои между всички титани, надпреварващи се за златото в Париж 2024. Финалът също ще бъде запомнен - незабравима церемония, която с нищо не отстъпи от тази за началото на Игрите.
 
Снимка: bTV/Getty Images
Видяхме и един дебют - на брейк танците.
 
От улиците на Бронкс до "Шан-з-Елизе" в Париж
 
Снимка: bTV/Getty Images
Тук говорим не просто за спорт или изкуство, а култура с дългогодишна история. Води началото си от 1970 г., Бронкс – най-северният от петте района на Ню Йорк. Там този танцов стил става неизменна част от уличните сбирки наречени блок-партита - квартални събирания при затворени улици. Целта е да се отбележи някакъв празник или да се покаже солидарност сред общността. 
 
Снимка: bTV/Getty Images
Почивката в хип-хоп музиката още позната като Break е моментът от песента, в който вокалите и инструментите затихват напълно и остават единствено ударните или бийтовете.
 
Един от основоположниците на брейкинга DJ Kool Herc забелязва, че по време на тези почивки хората започват да танцуват хаотично и напълно импровизирано. В резултат на това той решава да си направи един експеримент на следващото блок-парти, пускайки един и същи запис два пъти и миксира на два пулта, за да удължи Break – а, с цел танцьорите да имат повече време да се развихрят. 
 
С популяризирането на брейка танцьорите започват да обогатяват стила като внасят собствени интерпретации на движенията, които изпълняват, както и да внасят акценти от собствените си култури в танцовите изпълнения.
 
В резултат на това публиката може да забележи елементи от латино, джаз, рок или дори балет по време на танцовите представления на участниците. 
 
Снимка: bTV/Getty Images
Днес въпросният танцов стил се описва като комбинация от акробатични движения и пъргави стъпки по ритъма на хип–хоп.
 
Танцува се на 3 етапа – Upwork, което се изпълнява в изправено положение и позволява пълна импровизация на движенията на танцьорите; при Downwork танцьорите изпълняват движения с висока трудност близо до земята, като често редуват въртения, плъзгания, прескоци и комбинация на земята, които изискват синхронизация между всички 4 крайника на тялото и главата на танцьора; терминът Freeze се отнася за моментите, в които танцьорите решават да замръзнат в някоя определена поза или тези, в които се застопоряват докато изпълняват сложна комбинация на земя и спрат по средата на въртене или стойка на ръце, глава, рамена и други части на тялото.  
 
Снимка: bTV/Getty Images
Как изглеждаше олимпийският брейк? 
 
Цялата надпревара, започвайки от пре-квалификациите до битките за медали, се случи в един ден - започвайки от 17:00 ч. и приключвайки в 22:15 ч.

Двубоите се проведоха на същия принцип, по който се случват автентичните улични битки - всеки срещу всеки.

Всеки танцьор от състезаващата се двойка имаше право на две изпълнения (по 1 минута) в свободен стил, където целта на всеки от участниците бе да надиграе другия. Музиката беше избирана от DJ непосредствено преди танцовата битка (позната също и като Battle).