на живо

Париж 2024, Епизод 6: Късметът да си олимпийски доброволец (ВИДЕО)

Братовчедката на Габриела Петрова разказва пред bTV

 

Да, спортистите са най-важните хора на олимпийските игри. Но замисляли ли сте се колко хора трябват, за да може те да се чувстват добре, да имат всичко необходимо и цялото олимпийско приложение да минава гладко?

Една от най-отговорните роли в Париж е отредена за доброволците.

Късметлиите да бъдат тук са в пъти по-малко от кандидатствалите над 300 000 души от целия свят. А хубавото е, че сред тях има и българи. Като Кати от Варна. Тя е на 25, страстта ѝ е да е сладкар, но идва в Париж като доброволец след 4-месечна сага.

"Процесът по кандидатстването започна през май миналата година и продължи до септември. Първо подадох CV и мотивационно писмо, после държах езикови тестове на английски, френски и български.

Снимка: bTV

След този етап дойде и интервю с представител на МОК и едва след всичко това получих възможността да се включа", разказва тя.

Личният ѝ мотив да е тук е нейната братовчедка - Габриела Петрова, която участва в тройния скок.

Снимка: bTV

Много хора като Кати сбъдват мечтата си да бъдат на олимпийски игри като доброволци. Те са навсякъде - по пътя, в метрото, пред залите и стадионите и вътре в тях. Кати е на най-важното място - олимпийското село, където отговаря за отбора на Грузия.

Снимка: bTV

Всички доброволци в Париж сами поемат разходите по престоя си. МОК осигурява транспортна карта и едно хранене на ден в обекта, където работят. А най-важното, което остава за тях са спомените и контактите с хора от цял свят.

Снимка: bTV