Три отбора от по петима състезатели, играещи по едно и също време на терен във формата на шестоъгълник, на който са разположени общо три врати. И печели тимът, който е допуснал НАЙ-МАЛКО голове, а не този, отбелязал най-много попадения. Добре дошли в света на алтернативната версия на футболната игра, известна още като 3sided football (от англ. “футбол с 3 отбора”).
Броени дни преди старта на Мондиала в Русия, който ще събере 32-те най-добри национални селекции на планетата, Мадрид се оказа домакин на едно по-нестандартно световно първенство. Негов организатор бе кореспондентът на в. “Гадзета дело Спорт” в Мадрид – Филипо Ричи, а “стадионът”, който прие събитието, всъщност бе арена за борба с бикове в северната част на испанската столица.
Концепцията за футболен мач с три отбора е дело на датския художник и интелектуалец Асгер Йорн, който я създава през 60-те години на миналия век. Повлиян от марксистката теория за класовата борба в капиталистическите общества между буржоазията и пролетариата, Йорн решава да доразвие концепцията чрез... нова версия на футбола. Според него обществата са много по-сложни социални организми, в които често има повече от две враждуващи страни. Така се ражда идеята за футбол с три отбора, при който – в зависимост от ситуацията, два от тимовете може да се обединят в определени моменти срещу третия си противник.
Авангардната версия на играта не добива никаква популярност чак до 1994 г., когато група студенти от Глазгоу, решават да я изпробват, вдъхновени от теорията на Йорн. Скоро след това на Острова се появява и първата лига по футбол с три отбора. Дебютното световно първенство е в родината на създателя на играта – Дания, през 2014 г., а за домакин на втория форум бе избран Мадрид.
През новия век алтернативното движение “Философски футбол” започва да развива този вариант на играта и в Испания. В академията на “Атлетик” Билбао, например, я използват, когато работят върху нови тактики. Баските до такава степен се влюбват в нестандартната версия, че обмислят да организират мач пред световноизвестния музей Гугенхайм.
“Когато играеш срещу два отбора едновременно, неминуемо трябва да си избереш тим, с който да си партнираш в атака, но от съюзник той много бързо може да се обърне срещу теб самия – пише кореспондентът на в. “Гардиън” в Мадрид Сид Лоу, който също взе участие в алтернативния Мондиал в испанската столица. – Истината е, че никога не можеш да имаш пълно доверие на когото и да било от съперниците ти. Става дума по-скоро за пакт между Съветския съюз и Нацистка Германия, отколкото за истинско съюзничество.”
Сега всички погледи се отправят към истинския Мондиал в Русия, но кой знае – може пък бъдещето да принадлежи на нестандартната му алтернатива.